| Mihai18G a întrebat:

Ce presupune proiectarea unui produs?
ce etape trebuiesc parcurse? etc

Răspuns Câştigător
| nevermint a răspuns:

1 iti pui ideea pe hartie (faci schite sau plan)
2 incepi proiectarea - design conceptual (asta inseamna ce are design ca lumea dar functionalitate 0) Incepi sa proiectezi fiecare parte si sa ii notezi caracteristicile
3 incepi proiectarea propriuzisa cu toate functionalitatile (autocad, 3dMax, etc)
4 Concepi dosarul care include descrierea produsului, functionalitate si cerinte de piata ( adica unde se foloseste ce impact are, chestii ecologice si economice)
5 calculezi cat te costa sa il realizezi ( materiale, costuri )
6 realizezi prototipul
7 rectifici diferite etape de proiectare...totusi vrei sa functioneze macar 90%
8 cauti un producator
9incepi productia
Trebuie sa te gandesti inainte de toate la distributie si piata de desfacere. Asta asa in mare.

1 răspuns:
| Mihai18G explică:

Multumesc mult pentru raspuns!