| Loveisawayto a întrebat:

Ce salariu are un avocat incepator in Romania? Stiu ca depinde de cazuri, dar aproximativ

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca este vorba de salariul minim pe economie pentru persoanele cu studii superioare.
Era 1200 intr-o vreme. Acum nu mai stiu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatii, in general, nu au salarii ci primesc onorarii de la clienti, asa ca pot castiga foarte diferit, in functie de cat de buni sunt si daca sunt cunoscuti.
Am cunoscut avocati tineri care castigau, in medie, 1.500 - 2.000 de lei pe luna dar si dublu.

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Ei câștigă în funcție de cât de bine se descurcă la cazuri, clienții hotărăsc cât să-l plătească. Pot câștiga...mai mult de 2000 dacă e un caz serios.

| cristimihailov a răspuns:

Lumea nu prea a citit bine. Ca angajat ai salariu. Avocatura poate fi practicata si fara sa fii angajat (un fel de pfa).

In general conteaza pe cine stii mai mult decat cat stii.