| Lalysuka a întrebat:

Ce salariu are un avocat pe luna, dar nu unul specialist(det top)

6 răspunsuri:
| Florys a răspuns:

1. 000 de euro!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Meseria de avocat este una liberală, el are onorariu care pleacă de la 700-1000 ron. Cei din oficiu pleacă de la 400 ron din care trebuie să plătească impozit de 16% (aici sunt avocații stagiari, cei mai mulți dintre ei).
Pa, pa.

| Andrey10Alex a răspuns:

25 de milioane

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general avocatul nu are un salariu fix, venitul lui lunar provine din onorariile pe care le incaseaza pentru cauzele in care este angajat. Onorariul incasat este in functie de complexitatea cauzei, faima de care se bucura avocatul respectiv si negocierea cu justitiabilul care-l angajeaza(cat este dispus si cat poate da acesta), astfel ca sunt limite destul de largi. Din venitul obtinut se platesc diverse cheltuieli - impozit, cota la barou, CAS, sanatate, cheltuielile cu cabinetul etc. Din cate stiu un avocat mediu ramane cu cca 4-5000 lei lunar.

| Ramona_5995 a răspuns:

Depinde de cazurile de care se ocupa, de numarul lor, etc. happy
Dar in medie chiar si de la 1000 de lei, pana la MAXIM 5000 de lei.
happy
De ce intrebi?
Vrei sa dai la Drept?

| rationality a răspuns:

Un aovcat nu are un salariu fix. este iber profesionist