| DandG2304 a întrebat:

Ce scurtaturi cunoasteti in viata?
Incep eu: Poti sa scapi mai rapid de rata de la banca daca platesti doar suma datorata, nu si dobanda. Adica platesti doar Principalul de pe desfasurator. Nu lucrez in domeniu sa stiu denumirile exacte, dar daca le ceri sa iti dea desfasuratoarul si sa iti explice (daca nu vrei sa cauti pe internet) ei sunt obligati sa te ajute.

Ce alte trucuri de genul acesta cunoasteti? Nu doar pe financiar, ci si pe alte domenii.

17 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Foarte bun "trucul" ăsta în care "platesti doar suma datorata, nu si dobanda". Păcat că nu funcționează.

Am și eu un truc din ăsta: "Dacă traficul este blocat, apeși pe butonul de decolare verticală și zbori cu mașina la destinație".

| DandG2304 explică (pentru johnnny123):

De ce esti asa de sigur ca nu functioneaza?

| johnnny123 a răspuns (pentru DandG2304):

Poate pentru că nu așa funcționează industria bancară?

Tu chiar îți imaginezi că există un truc prin care să nu mai plătești dobânda la un credit? Singurul mod în care poți scăpa de dobândă este să plătești anticipat toată suma datorată.

Sau poate crezi că toți oamenii care plătesc dobândă la credite sunt tâmpiți și nu știu "trucul" tău?

| wildthing a răspuns:

Singura scurtatura in viata e...norocul. Norocul de a te naste intr-o familie bogata, norocul de a te naste inteligent/a, norocul de a te naste frumos/frumoasa, norocul de a nu fi predispus la boli, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ne povestesti tu acolo nu e nicio scurtatura, e plata anticipata si o faci doar daca ai bani...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa scurtatura iti zic si eu, se cheama nu fi sarac.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Românii, hoti si smecheri de ce sa platesti tu dobînda, tu doar sa profiti

| DandG2304 explică (pentru johnnny123):

Ai fi surprins ca nu toata lumea stie de anumite chestii, cum ar fi sa ai in permanenta reducere la un website.

Legat de plata anticipata, o poti plati ca pe o rata si iesi mai ieftin. Nu toata lumea stie asta, dar aparent e mai usor sa critici decat sa investighezi laughing

| DandG2304 explică (pentru wildthing):

Norocul ti-l mai si faci, dar depinde de fiecare daca face ceva sau doar asteapta sa-i bata la usa.

| DandG2304 explică (pentru suntserios):

Si daca nu ai bani poti face. Nu trebuie sa fii bogat

| DandG2304 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi se pare normal! De ce sa nu folosim scurtaturi?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu alegi tu ce sa platesti.
Tu vei plati rata si atat.
Poti face plati anticipate si astfel vei micsora ori perioada imprumutului, ori rata (asa scade si dobanda)

| johnnny123 a răspuns (pentru DandG2304):

Se pare că este și mult mai ușor să insiști că o prostie pe care ai spus-o este adevărată decât să recunoști că ai greșit.

Ai avut în viața ta un credit și ai încercat să "plătești doar creditul, nu și dobânda"?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca vrei o "scurtatura", citeste Rich Dad, Poor Dad.
Si atunci nu vei mai plati niciodata dobanzi.

| wildthing a răspuns (pentru DandG2304):

Nu, norocul nu ai cum sa ti-l faci. Poti doar sa incerci sa joci cat mai bine cu cartile pe care le-ai primit, dar la final, un full nu poate sa bata niciodata un careu. Ca sa iau un exemplu la intamplare, poti sa te dai tu si peste cap, ca daca nu te-ai nascut cu inteligenta lui Einstein, nu ai cum sa oferi lumii teoria relativitatii.winking

| johnnny123 a răspuns (pentru DandG2304):

Mai explică-ne o dată cum faci o rambursare anticipată a întregii sume datorate dacă nu ai bani.

Dacă ai fi avut suma aia, nu ai mai fi avut nevoie să faci creditul, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DandG2304):

Toata lumea stie cum se face o plata anticipata.
Ce vrei tu sa ne zici e ca trebuie sa ai bani sa poti plati rata obisnuita care implica dobanda si pe langa asta sa mai platesti anticipat inca o rata... dupa cum ziceam, scmeheria functioneaza doar daca ai bani si ii permiti sa platesti o rata jumate odata. Si asta presupune plata in avans a unei parti din credit, pe restul inca da dobanda. Esti destul de prost informat.