| dany7 a întrebat:

Ce studii sau ce acte iti trebuie ca sa devii primar? dau funda...

Răspuns Câştigător
| RazzyFUnik a răspuns:

Din cate vezi in realitatea de zi cu zi... nu iti trebuie studii ci curaj relatii bani indiferenta
la modul serios trebuie sa ai domiciliu pe raza comunei sau localitatii pe care vrei sa candidezi trebuie sa inscrii la o institutie... sincer nu ii stiu numele- ca sa apari pe buletinul de vot si sa ii convingi pe cat mai multi sa te voteze

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conditia necesara si suficienta este sa stii sa-ti scrii si sa-ti citesti numele pus pe buletinul de vot.

| pyr a răspuns:

Pentru a fi un primar bun trebuie sa intelegi legea si sa ai pregatire superioara. Pentru a fi primar (in general) trebuie doar sa fi votat.
Vezi si:
Legea nr.215 din 23 aprilie 2001
Ordonanta nr.21 din 30 ianuarie 2002

| danzel_7798 a răspuns:

Pai gasesti in constitutia Romaniei conditiile ce trebuie indeplinite pentru a candida ca primar. Banuies ca liceul e obligatoriu sa-l ai, nu stiu sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza studiile ci daca te aleg oamenii, locuitorii din localitatea respectiva.Mult noroc.