| bcd a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmez pentru a deveni agent de vanzari farmaceutic? iti trebuie facultate?

1 răspuns:
| Luiza_Luiza_Htp_1999 a răspuns:

In mod normal pentru acest post se cere doar liceul, si evident bacu-ul.
O parte din angajatori, acum din ce ince mai multi, doresc ca agentii de vanzari sa aiba si studii superioare, eventual chiar pe obiectul lor de activitate. Pentru agenti de vanzari in domeniul farmaceutic, facultatea de medicina sau farmacie. Cred ca ai inteles ideea.
Facultatea de economie este o varianta care ar merge la toate doemniile, dar nu specilizarea finante banci etc. eu stiu management, marketing, ects - in special.

Liceul nu conteaza.