| LisaJulie a întrebat:

Ce trebuie sa am în vedere dacă merg intr-o țară unde se plătește mai mult cash, nu se prea plătește cu cardul, cum sa am grija de bani acolo?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa ai vedere prea multe, inseamna ca e o tara saraca si nu ai nevoie de chiar asa mult cash. Scoti de la aun bancomat serios odata si aia e

| sierra1 a răspuns:

ORICE țară are un sistem bancar. Cred că asta, deja te "duce" la soluție. De acord?

| StoicAnalysis a răspuns:

Am avut si eu o experienta similara cand am mers in Albania anul asta. Taxele pe retrageri din bancomate erau super mari si mai toate magazinele cereau doar cash. Eu am schimbat direct din aeroport banii in moneda lor ( cam cat am crezut eu ca o sa cheltui ). In rest sa ai si niste euro la tine in caz de ceva. Banii tii poti tine intr-un portofel care sa fie bagat in buzunarul din fata de la pantaloni. Pantalonii sa fie slim fit. In felul asta mereu vei simti portofelul langa picior si sansele sa fii jefuita scad mult.

| Xena20 a răspuns:

In primul rand trebuia să fii demult obișnuită să plătești cash și aici și oriunde, plata cu cardul trebuie sa fie o excepție, banii trebuie sa îi simți în mână, doar așa ai control asupra lor. A luat-o lumea razna de tot, acum vreo 20 de ani știa toată lumea cum arată banii! Lăsați obiceiul asta prostesc de a cheltui niste bani până să îi vezi în mână, așa e cel mai ușor să pierzi socoteala sa nu mai știi cât ai cheltuit aiurea etc, că banii aia nici nu exista practic, sunt doar o cifră într-un cont! Obisnuieste-te sa scoti banii când îi câștigi, sa ii simți în mână, sa te bucuri de ei.

| LisaJulie explică (pentru Xena20):

Bravo, felicitări! Și eu cred la fel! Eu plătesc foarte mult cash

| doctorandus a răspuns (pentru LisaJulie):

Meh. Si banii cash ce sunt? O bucata de hartie sau o bucata de plastic. Daca Banca Nationala declara ca bucatile respective nu mai au valoare, atunci nu mai au valoare.

| doctorandus a răspuns (pentru LisaJulie):

Banii nu mai sunt cu aur sau argint in ei, ca pe timpuri.

| Delyae a răspuns:

Îi bagi în seif.

| LisaJulie explică (pentru Delyae):

Cum de îți faci atâtea conturi Yaesmin? TPU nu te recunoaște?