| vreaubebe a întrebat:

Cei din Primarie sunt de-a dreptul nebuni! Pentru PFA pe cosmetica si machiaj au stabilit ca norma de venit pe 2011 suma de 20.000 Ron, :O:O:O Pai eu nu am de unde sa fac atata pe an sa le platesc 3200 impozit. Sunt 32 de milioane. Chiar n-am cum! Pot sa aleg si forma de PFA fara norma fixa de venit sau ma obliga la norma fixa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul fiscal, la art. 81, alin. 4 prevede 2 forme de determinare a venitului net, asupra caruia se calculeaza impozitul pe venit:
-determinarea venitului net pe baza de norme de venit;
-determinarea venitului net in sistem real.
Pentru a alege una din aceste forme este necesara depunerea unei cereri de optiuni, odata cu declaratia de venit.
Sa nu crezi ca o sa-ti ia atata impozit, chiar daca nu o sa realizezi venitul respectiv si nici ca vei plati toata suma odata. Suma se plateste in 4 transe, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru si se regularizeaza la sfarsitul anului. Pentru anul urmator norma de venit va fi stabilita in functie de venitul net efectiv realizat.
In a doua forma venitul net se determina prin scaderea din venitul brut a unui procent de cheltuieli si dupa mine este mai defavorabila.
Alegerea iti apartine. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In completare ce a raspuns ioandelasal din punct de vedere legal, adaug si eu din punct de vedere practic : in medie pui deoparte in fiecare luna 250 sau 300 ron (adica cliente 15 pensate pe luna - scuze daca tariful este altul la tine, eu dau exemplu din oraselul meu...)
buna ideea ta de cosmetica, felicitari