| stiby a întrebat:

Cine imi poatespune cate refuzuri am voie la somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 76/2002, art. 42, nu beneficiaza de indemnizatia de somaj persoanele care, la data solicitarii, refuza un loc de munca potrivit pregatirii sau studiilor lor, situat la cel mult 50 km de localitatea de domiciliu. De asemenea, conform art. 44, lit. d) plata indemnizatiei de somaj inceteaza la data refuzului nejustificat de a se incadra conform pregatirii si studiilor, la un loc de munca situat la cel mult 50 km de domiciliu.
Fata de aceste prevederi rezulta ca nu poti refuza, nici macar o data, locul de munca oferit, daca respecta conditiile si daca refuzul nu este justificat. Numai bine!