| confuza a întrebat:

Contabila a gresit si mi-a bagat pe card o suma ff mare.Angajatorul mi-a cerut sa inapoiez banii altfel ma da in judecata si tot ii recupereaza.Eu deja mi-am dat demisia. Acum majoritatea imi spun ca n-are ce sa-mi faca caci greseala e a lor.Nu prea stiu cum sa procedez!

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect si cinstit este sa-i dai inapoi diferenta fata de ce trebuiau sa-ti dea. Patronul va recupera oricum banii de la contabila pentru ca el nu poate dovedi ca nu ti se cuveneau acei bani. E pacat de contbila ca traieste dintr-un salariu ca si tine. Tu poti sa spui ca patronul iti datora acei bani, ca ti-a cerut atunci cand te-ai intalnit cu el in oras si nu avea bani la el. Ulterior ti-a promis ca ti-i da. Nu este furt! E pacat de contabila!

| darrio2007 a răspuns:

Scoate tot de pe card si dai inapoi diferenta.Ce ti-a bagat in plus.Este cel mai corect.

| johnnny123 a răspuns:

Are ce sa-ti faca.
Exista extrase bancare prin care se poate dovedi foarte usor ca acei bani ti-au fost virati in cont, iar orice instanta ii va da dreptate angajatorului. Iar faptul ca imediat dupa aceasta intamplare ti-ai dat demisia iti agraveaza fapta.

Sfatul meu este sa dai banii inapoi, pentru ca oricum ii va castiga la proces, dar va fi mult mai neplacut pentru tine. In plus iti va periclita si viitorul, iti va fi imposibil sa gasesti alta slujba, etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da-i in rate

| pietrean a răspuns:

Chiar daca ti-au virat din greseala o suma mai mare,decat trebuia,DIFERENTA DE BANI NECUVENITI,TREBUIESC DATI INAPOI!
Ar fi mai bine,sa cadeti la o intelegere,ori sa-i dai banii luati necuvenit,toti inapoi,ori in rate(dar sa faci cu ceva dovada:ordinul de plata pentru virament,chitanta,daca ai dai la caseria unitatii(ar fi mai indicat,deoarece este mai usor, mai simplu, fara alte cheltuieli).
In cazul in care nu ii returnezi, te dau in judecata(si sigur castiga, chiar daca tine procesul 3-4 ani),vei plati oricum toti banii, pot cere si dobanda, pentru perioada in care nu ai dat banii, plus cheltuielile de judecata(care pot fi destul de mari, daca tine mult procesul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa ajungi in instanta.greseala ei se poate dovedi.insa tu nu poti justifica gestul tau.iar judecatorii, avocatii, notarii, grefierii, traiesc pe banii celor ce ajung la ei.si o lungesc atat de mult pana cand afla ca acestia nu mai au bani.e un cerc vicios acolo ca sa nu spun ca e tot un fel de mafie.

| Doctorfishadi a răspuns:

Da,nu prea mai are ce face.Dar nu se stie poti ajunge in instanta, mai bine ii dai inapoi, sau incerci sa-l cauti si sa ii explici ca tu nu ai nici o vina, dar pana la urma nu sunt banii tai!

| giony54 a răspuns:

Cinstea este mai buna ca toate, daca te da in judecata vor castiga si pot sa ceara daune ca nu ai fost de buna credinta, asa cas da-le bani ca este mai bine asa si faci bani cinstiti, nu asa.

| FlorinM28 a răspuns:

Te executa silit, daca e pana acolo. Asta daca are ce sa-ti ia.

| nosaint a răspuns:

Banii nu-ti apartin. Se numeste furt. Daca o colega de-a ta isi lasa geanta pe biroul tau pret de 1 minut, sa inteleg ca-i furi geanta pentru ca era pe biroul tau si ce este pe biroul tau, iti apartine?

| confuza explică (pentru nosaint):

Dac te trezesti cu o suma de bani in cont se numeste furt? nu stiam.