| LisaJulie a întrebat:

Costurile sunt mai ridicate la o centrala de apartament sau la o soba?

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

La centrala normal! Consumi și gaz și curent la pompa din centrala! Nu mult dar se simte în timp!
Și la soba ai nevoie sa faci revizie la coșul de fum dacă nu vrei sa mori în somn de la monoxid de Carbon!
Obligatoriu instalat detector dacă soba este în casa și nu intr-o camera tehnica!

| eliancodrut a răspuns:

Depinde ce centrala. Daca este centrala pe lemne iti spun ca ste mult mai ieftin cu centrala, decat cu soba.
O cunostinta are centrala la bloc, inainte folosea o singura soba intr-o camera. Acum consuma jumatate din lemnele pe care le consuma cu soba si incalzeste intreg apartamentul de 3 camere si are apa calda si de spalat si imbaiat.
La centrala cu gaz poate fi costul putin mai mare, dar in prezent si lemnele s-au scumpit. Plus confortul.