| asperger3 a întrebat:

Credeti ca aceste criptomonede sunt o schema piramidala?
Sincer cred ca au fost create pentru a pune botul unii si la un momendat se vor prabusii toate criptomonedele

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schema piramidala are alt scop.
criptomenedele nu sunt nicio schema si e problema fircaruia care pune botul la fel cum a fost si cu creditele in franci elvetieni.

atat timp cat sunt monede nereglementate de nicio tara e logic ca se pot prabusi oricand si oricum

| RoCkKiD a răspuns:

Nu sunt o schema piramidala, alea functioneaza altfel.

Criptomonedele sunt descentralizate dar din acest motiv sunt si foarte volatile.

Sincer nu cred ca vor disparea doar ca acum sunt intr-o bula speculativa. Bitcoin a castigat mult teren pe dark web si s-a apreciat constant cat timp era singura modalitate de a face tranzacatii fara urme (in mare parte pentru chestii ilegale). Dupa ce au vazut ca s-au apreciat asa tare din ce in ce mai multi oameni au inceput sa cumpere bitcoini chstie care a alimentat bula. In ultima vreme vad ca interesul s-a cam dus si pierd din valoare masiv de la o zi la alta.

Cred ca la un moment dat se vor stabiliza si cred ca multi oameni le vor folosi din nevoie de intimitate dar nefiind controlate de nici o entitate centrala care sa opresca teava cand se vinde masiv nu isi va tine nimeni economiile in criptomonede.

Pe scurt, e exact opusul la parerea ta cu pusul botului, dar ca sunt volatile.

PS: Relevanta lor fiind data da securitate si anonimitatea tranzactiilor sunt 100% sigur ca vor ramane la o valoare ridicata in timp daca guvernele nu le vor face ilegale si vor continua cu supravegherea online + ca piata neaga va functiona mereu si vor avea nevoie de astfel de modalitati de plata.