| Vyorel_Traistaru_1996 a întrebat:

Cu cat este platit un om de 18 ani in medie, daca lucreaza in jur de 5-6 ore pe zi in Bucuresti! Vreau sa stiu aproximativ, pentru ca vreau sa ma angajez si sa stiu in medie la ce sa ma astept!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Salariul minim este un concept socialist. Ar trebui sa nu existe mizeria asta. Daca tu imi demonstrezi ca produci pe masura si mai ales ca meriti sa te platesc cu 200.000 RON pe luna, iar eu fac calculele si imi da cu plus, nu e nici o problema in a iti da un purcoi de bani. Daca tu imi aduci 1.000.000 pe luna dar te multumesti cu un salariu de mizerie de 1500 RON, atunci e problema ta, nu a mea. Eu sint seful tau, nu bunul samaritean sau tata/mama.
De sindicate nu discutam, e inutila discutia. Iti acord intru totul dreptate.
Problema cu salariul minim e ca pe mine, ca patron, daca e sa o facem legal, ma costa vreo 1500 RON sa iti dau tie 750. Nu mai bine iti dau 1200 RON la negru si sintem amindoi multumiti? Marirea salariului minim va genera inflatie si va ingropa multe firme mici.
Faptul ca sintem in UE doar teoretic... no comment. Am de-a pareri legat de treaba asta, incit ma enervez numai cind ma gindesc.
P.S. Nu sint contabil, nu lucrez pe 1200 RON. Nici nu o sa mai lucrez vreodata pentru romani, in alta ordine de idei... dar o dam in alte povesti de-acuma. happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce lucrezi. Daca te angajezi fara nicio calificare mai mult de 600 ron nu cred ca primesti.

| alinaalin955 a răspuns:

Depinde ce lucreaza.
Totusi program de 5-6 ore nu cred ca exista.Sau exista pe la magazinele astea mari dar doar pe hartie ca omul tot 8-10-12 ore lucreaza.Ei ca sa dea salarii cat mai mici angajeaza oameni cu jumatate de norma cum s-ar zice dar de fapt omul munceste de-i sar capacele.Cred ca 10 ore cel putin.
Oricum in Bucuresti aveti salarii mai bune decat alte zone ale tarii.
Eu sunt din Suceava, sa vezi aici ce salarii avem, castigam intr-o luna cat un bucurestean intr-o saptamana.

| KodrutZ a răspuns (pentru alinaalin955):

Hai nu o da cu mucii in fasole. Aveti ce salarii aveti fiindca acceptati sa lucrati pe alea. Daca la interviu s-ar prezenta 20 de insi, iar toti aia l-ar scuipa pe patron in ochi cind i-ar face o oferta, poate ca data viitoare o sa ofere mai mult. Si nu cred ca in SV sint salarii mai de mizerie ca in Iasi. Vorbesc de gigelu' care nu face nimic deosebit, nu de IT sau alte sectoare. De contabil cu 7 ani experienta si 12 milioane salariu ce zici? Iasi.

| alinaalin955 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este chiar asa cum spui tu.Totul pleaca de la guvernanti.
Salariul minim este cat este si atata iti dau patronii.Cei care hotarasc salariul minim (senatorii, deputatii-parca am votat candva ca vrem parlament unicameral) au cu totii afaceri, vor sa dea salarii cat mai mici.Doar cand voteaza salariul lor sunt toti prezenti si cu mana sus.
Sindicat parca nu mai exista, liderii sindicali sunt miliardari.
Nu este treaba ca nu-i ceri salariu unui patron.Nici nu sta de vorba cu tine.
Statul trebuie sa aiba grija de toti cetatenii.Asa spune Constitutia Romaniei.
Salariul minim pe economie este salariul cu care um om trebuie sa traiasca decent.Boc,Ponta si altii au hotarat ca unui om(nu o familie, omul poate are copii...) ii sunt necesari 750 lei(sau cat este).Mai plateste birul la stat-asigurare medicala, pensie, somaj...si ramane cu vreo 600 lei.
Un ajutor social este 136 lei.
Vaca de Angela Merkel a spus ca Romania nu a terminat de aliniat preturile cu Uniunea Europeana.Sa nu spui ca nazista nu are nici o legatura.
Europarlamentarii sunt corupti, guvernul este corupt, presedintele este corupt.De aici pleaca saracia noastra.
Probabil contabilul cu experienta si cu 1200 lei esti tu.Intradevar este un salariu mic.Cred ca asta ai vrut sa zici ca este putin 1200 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru alinaalin955):

Salariul minim este un concept socialist. Ar trebui sa nu existe mizeria asta. Daca tu imi demonstrezi ca produci pe masura si mai ales ca meriti sa te platesc cu 200.000 RON pe luna, iar eu fac calculele si imi da cu plus, nu e nici o problema in a iti da un purcoi de bani. Daca tu imi aduci 1.000.000 pe luna dar te multumesti cu un salariu de mizerie de 1500 RON, atunci e problema ta, nu a mea. Eu sint seful tau, nu bunul samaritean sau tata/mama.
De sindicate nu discutam, e inutila discutia. Iti acord intru totul dreptate.
Problema cu salariul minim e ca pe mine, ca patron, daca e sa o facem legal, ma costa vreo 1500 RON sa iti dau tie 750. Nu mai bine iti dau 1200 RON la negru si sintem amindoi multumiti? Marirea salariului minim va genera inflatie si va ingropa multe firme mici.
Faptul ca sintem in UE doar teoretic... no comment. Am de-a pareri legat de treaba asta, incit ma enervez numai cind ma gindesc.
P.S. Nu sint contabil, nu lucrez pe 1200 RON. Nici nu o sa mai lucrez vreodata pentru romani, in alta ordine de idei... dar o dam in alte povesti de-acuma. happy