| Amelya02 a întrebat:

Cum aflu ( calculez ) leii in euro sau invers? Gen cum transform 250 lei in euro? Nu ma intereseaza convertoarele valutare ci cum calculez. Fundita si aprecieri!

Răspuns Câştigător
| chumpkin a răspuns:

Afli cat costa 1 euro intr-o anumita zi. sa spunem ca este 4, 5 lei.
atunci 250 lei : 4, 5 = 55, 5 euro
Invers, 55, 5 euro ar fi 55, 5 euro x 4, 5 = 250 lei.
cel mai simplu este sa te gandesti ca mereu vei avea un numar mai mic in euro decat in lei.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici, stanga sus:
http://www.cursbnr.ro

| Amelya02 explică:

Cred ca am zis clar ca nu vreau linkuri ci cum sa calculez. Gen impartire sau inmultire

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o banala inmultire

| MaybeJustMe a răspuns:

Daca nu doresti site-uri, faci un calcul, cat este euro in lei in ziua respectiva, si calculezi cat ai. Ce este asa greu? -.-