| new a întrebat:

Cum ar putea justfica clientul meu banii pe care mi-i da in conditiile in care eu nu am nici un fel de firma, societate? Mentionez ca e vorba de domeniul IT. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O declarație scrisa la mana semnata de tine și clientwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu declaratia de mana nu merge pentru ca o sa ai probleme cu impozitul. Cineva se va gasi sa te parasca. De ce nu iti faci un PFA? (persoana fizica autorizata) il faci rapid, nu costa mai mult de 200 lei si esti in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
sa te angajeze cu jumate de norma, sau mi se pare ca se poate chiar si cu mai putine ore pe saptamana, un fel de contract de colaborare TIMP PARTIAL... http://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_8_1.html
vedeti impreuna la Camera de munca sau cum se mai numeste in prezent

Contractul semnat in mai multe exemplare trebuie obligatoriu inregistrat la Camera de munca, unul la tine si unul in contabilitatea firmei
vezi sa contina texte si in avantajul tau nu doar in avantajul angajatorului.

citez:
"Art. 101. [noţiunea de salariat cu fracţiune de normă]
Salariatul cu fracţiune de normă este salariatul al cărui număr de ore normale de lucru, calculate săptămânal sau ca medie lunară, este inferior numărului de ore normale de lucru al unui salariat cu normă întreagă comparabil.
[ 13 adnotări ]
1. Textul iniţial al art. 101 era: "(1) Angajatorul poate încadra salariaţi cu program de lucru corespunzător unei fracţiuni de normă de cel puţin două ore pe zi, prin contracte individuale...
2. Normele internaţionale de referinţă în ceea ce priveşte contractul de muncă cu timp parţial sunt Directiva 97/81/CE a Consiliului din 15 decembrie 1997 privind Acordul-cadru asupra muncii cu timp parţial...
3. Dispoziţiile art. 101 din Codul muncii, instituind limita maximă de o lună calendaristică pentru calculul orelor lucrate de un salariat cu timp parţial sunt concordante cu dispoziţiile Directivei 97/81/CE privind...
4. Ca urmare a modificărilor aduse Codului muncii prin OUG nr. 55/2006 a fost înlăturată limitarea de minimum 2 ore/zilnic sau 10 ore pe săptămână, care greva contractul individual de muncă...
5. Contractul de muncă cu timp parţial nu se poate încheia pentru o durată de timp mai mică de o oră pe lună, având în vedere că, pe de o parte...
6. Contractul individual de muncă cu timp parţial se poate încheia atât pe durată determinată, cât şi pe durată nedeterminată.
7. Legea nu limitează situaţiie în care se pot încheia contracte de muncă cu timp parţial.
8. Pentru angajaţii cu fracţiune de normă, limita maximă a duratei normale a timpului de muncă este de şapte ore pe zi şi treizecişicinci de ore pe săptămână. Dacă, potrivit...
9. În ceea ce priveşte regimul juridic al veniturilor obţinute din contractele civile de locaţiuni, se pot observa câteva aspecte. Astfel, în primul rând, nu se datorează plata contribuţiei de...
10. Contractele civile de prestări servicii se sustrag regimului instituit de Codul muncii, fiindu-le aplicabile dispoziţiile art. 942 şi urm. coroborate cu art. 1413 din Codul civil."
http://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_8/art_101_1.html