| BigV a întrebat:

Cum ar trebui sa iti promovezi produsele cand afacerea este la inceput!(FUNDA!) Sa zicem ca produci sisteme de iluminat, cat de mult ar trebui accentuate avantajele produsului tau fata de produsele concurentilor? De exemplu : oamenii cumpara masini de teren, dar nu prea le folosesc pe teren accidentat, ci le folosesc ca masini de zi cu zi(chiar si in orasele aglomerate) cum se explica asta?!

Răspuns Câştigător
| catalinbanc a răspuns:

Buna, promovaraea produselor si serviciilor unei firme presupune parcurgerea urmatoarelor etape :
1. identificarea nevoilor si asteptarilor clientilor
2. prestarea serviciilor corespunzatoare novoilor clientilor si asigurarea calitatii
3. utilizarea tehnicilor promotionale ( afise, reclame tv, pe sit`uri diverse, site personal, fluturas promotionali care pot fi distribuiti in cutiile postale etc. ), iar de ex dat de tice ce sa zic o masina de teren nu poti fi sigura ca un om care are o masina de tern o foloseste ca masina de oras, alec om cand merge la munte sau undeva cu teren mai accidentat nu mai are nici o treaba si acea masina isi face treab si in oras adic poate fi si masina de servici si i ofera o siguranta mai mare, si in locuri aglomerate masinile de teren au o putere mare si il avantajeaza la depasirile din scurt happy
O zi buna happy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa concepi pliante publicitare, care sa descrie cat mai fidel posibil produsul tau, calitatile, noutatile, pretul, modul de achizitie, promotii, locul de desfacere, standardele pe care le urmezi
este mai putin important ce crezi tu despre produsele concurentei

| Biencush a răspuns:

Cei care au bani, isi permit sa tina o astfel de masina doar pentru plimbari pe teren accidentat, chiar daca asta se intampla o data pe an. Cei care circula cu astfel de masini pe sosele, fac asta pentru ca le plac astfel de masini, le place sa se simta puternici si sa priveasca de sus.
Referitor la prima intrebare, este bine sa promovezi cat mai agresiv, sa poti penetra piata cat mai rapid, urmarind avantajele produselor tale, fara a pomeni de concurenta decat cand apar dejavantaje ale lor.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, produci sisteme de iluminat? nu de alta dar m-ar interesa pe mine personal, eu detin 3 discoteci in jurul judetului Cluj-Napoca, si daca ar fi la un pret promotional, m-ar interesa, ce ai si la ce pret? ...pentru ca intentionez sa imi mai deschid inca o discoteca si as mai avea nevoie de lumini.(Rares)
0755092665 sau Boybobby1986@yahoo.com

| z8 a răspuns:

Daca ai un produs mai bun/inovativ/ieftin/etc. de ce sa nu accentuezi diferenta de valoare intre produsul tau si produsul concurentei? Nu va inteleg... Nu-i fireasca intrebarea pe care si-o pune clientul: "Yo de ce as cumpara de la tine si nu de la concurenta?" De exemplu:

In frazele: "Daca gasesti in alta parte mai ieftin, iti dam de 10 ori diferenta!"

sau

http://www.youtube.com/watch?v=R4gsLVjI9jY

sau de ce credeti ca multe magazine se bat sa obtina exclusivitate asupra unui produs nou? Nu ca sa dea in concurenta?

Starbucks vrea sa arate ca are cea mai buna cafea, Coca Cola vrea sa arate ca nu se compara cu pepsi ( intotdeauna pune pretul un pic mai mare ), Steve Jobs (Apple) dă in Microsoft si in Windows de cate ori are ocazia, etcccccc

legat de a 2a intrebare: daca doi se busesc, ala din 4x4 mai mult ca sigur iese "invingator". De asemenea nu ramai inzapezit si nu ai problema. la munte.

| BigV explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! happy

Rares, nu, inca nu produc sisteme de iluminat, dar vreau sa pun ideea in practica pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le folosesc zi de zi in oras, pentru ca nu au cultura sau nu au bun simt.
in curand se va interzice intrarea in oras cu aceste "tancuri" de prost gust.

| Ciprian85 a răspuns:

Poti incerca promovare prin promotii si discounturi, pe siteuri online specifice discounturilor si promotiilor, gen www.vouchers.ro sau www.reducerimagazine.ro, poti incerca si vouchere printabile pentru vanzarea in magazine.

| Daniela_Irimia_1985 a răspuns:

Portalurile de afaceri sunt o metoda foarte buna. detalii pe http://www.profit360.ro/company/signup