| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea face rost de bani de buzunar la 16 ani?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceri de la mama si tata, sau faci mici treburi casnice sau prin curte ori gradini, pe la rude si vecini, ca sa mai faci ceva bani de buzunar.
La primavara poti merge la munca campului, sau la curatat parcurile ca se castiga bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai nevoie de bani de buzunar pentru distracții, se fac mai greu. Dacă ai o nevoie reală și stringentă, găsești soluții. Să te uiți pe You Tube, cauți video cu acest topic.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Daca ar fi sa dau timpul inapoi, pentru mine nu ar mai exista bani de buzunar...Ci doar bani cat mai multi pe care i-as pune deoparte pentru investiri fie in afaceri fie pentru o investitie personala, o locuinta a mea.
Cu cat mai devreme, cu atat mai bine... O parte din bani i-as investii in carti si cursuri de psihologie / dezvoltare personala si spirituala etc.

| Kamiyashiro a răspuns:

Poți să te oferi sa faci servicii contra cost vecinilor, prietenilor părinților gen sa ai grija de câini lor, sa cureți dupa ei etc.
De fapt întrebarea e foarte complicata și complexă.
Pentru ca e ca si cum ești deja un mic om de afaceri si vrei sa faci bani.
In primul rând investighează zona unde locuiești și mergi la școală.
Cine si cum fac bani oamenii din zona ta. Unde ar fi posibil să fi un ajutor și sa fi plătit, nu ajutor gratis.
Investigația îți poate da singură un răspuns.
In altă ordine de idei a face bani la tinerețe statistic vorbind a fost dovedit ca se fac cei mai mulți din vânzări.
Unii procedează tacticos, adică cumpăra marfă investind in produse care apoi le revand pe platforme ca olx sau la vecini cum sunt sistemele MLM de vânzare. Alții le vând din ușă in ușă, dar nu poți merge mai departe de zona unde te cunosc oamenii ca ai avea nevoie de PFA sau aviz de însoțire a mărfii, deci cât sa poți spune ca vinzi la cunoștințe, nu la străinii de pe strada.
Ce vânzări poți totuși face e din nou de studiat zona unde stai, oamenii pe care ii întâlnești. Um articol mai amplu in care îmi place ideea vânzării rechizitelor.
Dar poți vinde si vechituri pe olx. O amica și a fotografiat toate ce le aruncau alții la gunoi sa le vândă. Pe unele chiar a primit bani, și ma refer la haine, obiecte de decor, chestii aiurea de prin cămară gen borcane de pus murături, raft de frigider, etc. Adică e vechitura ta, un obiect încă bun nefolosit, dar altuia poate ii rezolvă o problemă.

https://canalk.com/ro/cum-s%C4%83-faci-bani-la-%C8%99coal%C4%83/

Mai sunt si alte modalități de a face bani la 16 ani in afară de vânzări, dar într-un răspuns scurt rămân vânzările, in special de vechituri, ca modalitatea cea mai rapidă de monetizare a timpului fără să investești in produse.
1. Valorificarea vechiturilor
2. Investiția in ceva produse care sigur se vând
3. Investiția în produse cu risc ca rămâi cu ele si nu se vand toate.

Cam astea sunt 3 opțiuni disponibile oricând de oricine.
1. faci curățenia peste tot dar in loc sa arunci la gunoi, vinzi!
indiferent cât de veche e tehnologia, haina sau produsul.
Abia după câteva luni ca sigur nu se vinde se aruncă.
2.afli ca toți merg la Untold, Ha-ha, dau exemplu, si cumperi bilete early bird care le poți revinde mai scump când se cere. Asta e un exemplu de produs care sigur se vinde.
3.sa zicem cosmetice, te înscrii la Avon, și îți cumperi ție ce ai nevoie dar cumperi și la alții din catalogul firmei.

| DoarRaspunsuriGresite a răspuns:

Simplu din buzunarul altcuiva.