| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca se explica pretul suspect de mic al produselor de Lidl?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Care sint alea? Intrebarea e cum se explica pretul suspect de mare al celorlalti nenorociti cu supermarketuri? Tu stii ca au fost cazuri (raportate in presa pe alocuri, cunosc unul si personal, dar pacat ca nu s-a facut mai multa galagie) in care si-a deschis cineva firma de distributie legume/fructe, opera frumos pe facturi, platea taxe, dadea salarii la oameni corect, insa mergea cu o marja de profit foarte mica si rulaj mare, vinzind totusi en-detail la preturi sensibil mai mici ca supermarketurile, iar dobitocii de la fisc au venit si i-au inchis abuziv, considerind ca ei ar fi facut un hal de dumping fiindca vindeau mai ieftin ca supermarketurile?

| Rakanishuu a răspuns:

Trebuie sa-si vanda si Lidl marfa cumva.

| Oana92 a răspuns:

Care sunt acele produse cu pret suspect de mic? Mie nu imi pare nimic a fi prea ieftin...

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ei au fabrici proprii de alimente si cosmetice (ex Cien) in lume si ca toate supermarketurile, produsele proprii sunt mai ieftine.
Cunosc pe cineva din conducerea Lidl si mi-a spus ca tot ce este la oferta nu poate sa fie cumparat de nici un angajat, doar de clienti.
Politica lor de marketing este foarte buna, ca de altfel si la alti nemti, cei de la Kaufland.
Mai bine cumperi mai multe si mai ieftine decat mai putine si mai scumpe.
Si...rigoarea germana este la ordinea de zi.
Eu nu vad nimic "suspect". Doar ca si-au optimizat magazinele si au si profit. Nu am vazut nici un rabat la calitate.
Salariile angajatilor sunt mari dar lucreaza si noaptea, cand primesc si aranjeaza marfa, si in zilele de sarbatoare.Pentru mine, este foarte rentabil si sunt multumita de magazin. Pacat ca nu au raion de servire asistata la carne.