| Manticora a întrebat:

Cum e la SRL, poti scoate banii oricand (o data pe luna, cum ar veni) si sa platesti taxele cand vrei (pana la data care trebuie) sau trebuie sa tii banii acolo si ii scoti doar cand ai toate taxele platite si te lasa ei? Cine are si poate sa ma lumineze

Am vazut ca taxele se platesc la 3 luni sau la un an deci mi s-ar parea aiurea sa nu poti scoate bani atata timp, e foarte mult timp

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din firma poti scoate bani in 2 feluri:
1. Te angajezi in firma ta si iei salarul scris in contract. Astfel ai asigurare de sanatate si de pensii.
2. Din PROFITUL firmei (daca este) poti scoate dividende (nanii care le iei acasa din profit), platind un impozit pe dividende (8-10%). Deoarece profitul se constata la inchiderea contabila a anului (in primavara anului urmator), ai posibilitatea sa scoti avansuri din dividendele anuale (daca contabilul preconizeaza un profit sigur),

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar când vrei și nu lunar. Dividendele se plătesc cel mai des trimestrial. Taxele trebuie sa le plătești anual. Atât pe profitul firmei cât și pe dividende.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Scoti cand ai ce. Platesti 8% impozit la dividende si aia e. Bine, ca sa poti scoate trebuie sa nu ai datorii pe firma. Atita tot, la modul foarte simplificat.