| Flavia19d a întrebat:

Cum poti obtine diverse colaborari cu blogul personal? happy

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

happy Pentru putin, imi pare rau ca nu e ce vrei sa auzi.

Lucrez in domeniu, inainte de orice gandeste-te cine e publicul tinta si cum ii atragi pe blog.

Slabe sanse sa fie util si pentru colega ta de banca, si pentru mine si pentru bunica si pentru unchiu Cornel.

Sa zicem ca aleg target tipele de 15-25 ani (un exemplu, n-am citit blogul), gandeste-te cum le atragi.

- poate fi facebook
- poate fi status pus pe yahoo
- poate fi prin linnkuri plasate pe situri/bloguri/grupuri de yahoo similare

Poti cauta bloguri cu acelasi target si le urmaresti, apoi comentezi LA SUBIECT. Sunt sanse mari ca autoare blogului si o parte din cititoare sa dea click pe numele tau sa vada cine esti. [DOAR BLOGURILE CU ACELASI TARGET: Comentand pe zoso, bloguri de tehnologie sau cu alt target de varsta chiar daca lumea click sa vada ce-ti poate capul, a doua oara nu mai intra pentru ca nu e pasionat. Deci pierzi timp.]

Mai presus de toate, calitate. O stii din proprie experienta, daca iti place ce citesti revii, eventual arati si catorva prieteni... daca nu-ti place ce citesti nu mai intri.
de-asta e important CE scrii, nu CAT scrii, 3 articole proaste la rand sunt suficiente pentru cineva abia intrat sa nu citeasca al 4lea (poate fi si genial, nu ajunge la el) si sa nu mai revina.

(Nu ma pronunt fata de ce-ati scris acum, nici nu am citit, nici n-am idee ce-ar aprecia o fata de varsta ta, era o idee)

P.S. Uitasem, multi inainte referitor la 17 happy

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Daca te referi la blogul din profil, cam ce colaborari speri sa ai?

Domeniu gratuit, trafic minuscul, thema in engleza, andreea9696 cu greseli gramaticale...

Pentru ce ar vrea o firma sa colaboreze cu voi? Ce ar avea de castigat? De ce cu voi si nu cuoricine altcineva?

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar pana nu ai ceva de oferit nu vei primi nimic din nicio colaborare. Pentru ca mai sunt 1000 de bloguri de fashion, din care 990 mai bune, in momentul actual.

- gramatica
- trafic
- organizare pe topicuri ( Uncategorized ca singura categorie e o gluma)
- lume interesata

Urmeaza de la un punct domeniu propriu, abia apoi poti spera la colaborari.

Multa bafta

P.S. De curiozitate, ce varsta aveti?

| Flavia19d explică (pentru CataC):

Multumim de sfaturi si da stiu ca suntem la inceput si mai avem mult, mult de munca...
Ma bucur ca ai lasat o parere sincera! happy

| Flavia19d explică (pentru CataC):

Stim ca suntem la inceput si mai avem mult, mult de munca.
Multumim pentru parerea sincera happy

| Flavia19d explică (pentru CataC):

Multumim inca o data!
Ai si tu un blog? As fi curioasa sa il vad happy

| CataC a răspuns (pentru Flavia19d):

happy Pentru putin, imi pare rau ca nu e ce vrei sa auzi.

Lucrez in domeniu, inainte de orice gandeste-te cine e publicul tinta si cum ii atragi pe blog.

Slabe sanse sa fie util si pentru colega ta de banca, si pentru mine si pentru bunica si pentru unchiu Cornel.

Sa zicem ca aleg target tipele de 15-25 ani (un exemplu, n-am citit blogul), gandeste-te cum le atragi.

- poate fi facebook
- poate fi status pus pe yahoo
- poate fi prin linnkuri plasate pe situri/bloguri/grupuri de yahoo similare

Poti cauta bloguri cu acelasi target si le urmaresti, apoi comentezi LA SUBIECT. Sunt sanse mari ca autoare blogului si o parte din cititoare sa dea click pe numele tau sa vada cine esti. [DOAR BLOGURILE CU ACELASI TARGET: Comentand pe zoso, bloguri de tehnologie sau cu alt target de varsta chiar daca lumea click sa vada ce-ti poate capul, a doua oara nu mai intra pentru ca nu e pasionat. Deci pierzi timp.]

Mai presus de toate, calitate. O stii din proprie experienta, daca iti place ce citesti revii, eventual arati si catorva prieteni... daca nu-ti place ce citesti nu mai intri.
de-asta e important CE scrii, nu CAT scrii, 3 articole proaste la rand sunt suficiente pentru cineva abia intrat sa nu citeasca al 4lea (poate fi si genial, nu ajunge la el) si sa nu mai revina.

(Nu ma pronunt fata de ce-ati scris acum, nici nu am citit, nici n-am idee ce-ar aprecia o fata de varsta ta, era o idee)

P.S. Uitasem, multi inainte referitor la 17 happy

| alexutzu1981 a răspuns:

Depinde despre ce este blogul, cati vizitatori unici ai pe zi?

| Flavia19d explică (pentru alexutzu1981):

Fashion, beauty. Sunt inca la inceput...