| Gabitzuu12334 a întrebat:

Cum sa devii pilot privat si cum sa faci faci bani ca am auzit ca trebuie sa intri intro companie de ex Wizz Air, Blue Air etc...

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Mai degraba pe tine te fascineaza aviatia si pana la calea de a deveni un pilot, nu conteaza privat sau de stat, este doar un vis, o dorinta.

In primul rand trebuie faci Scoala Superioara de Aviatie Civila si ai nevoie sa fi cunoscator la materile: geografie aeronautica, engleza, proceduri de supravietuire, transport aerian de bunuri periculoase, initial cabin attendant training.

Iar pretul unui astfel de curs, e in jur de 60.000 euro.

Deci, pana sa castigi salariul de la marile companii din Romania, trebuie sa treci scoala.