| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa montezi un rigips, cum sa construiesti un perete?

3 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Sunt foarte multe de povestit, cel mai clasic pentru un perete despartitor se monteaza perimetral profil U de regula de 6 centimetri apoi se monteaza vertical profile CD din 60-60 cm insemnand o latime de placa si intaritura la jumatatea ei..., montezi rigips-ul pe o parte apoi umpli intre profile cu vata minerala(nu este musai insa ajuta fonic si termic) apoi inchizi peretele pe cealalta parte si job done, banuiesc ca exista si o usa la care desigur trebuie de asemenea sa ai perimetral profile CD sau profile intarite speciale pentru asa ceva.Am sa-ti pun o poza dar sunt si o multime de materiale video pe Youtube http://prntscr.com/ho1iwl
nu uita sa lasi gauri pentru doze si sa tragi tubulatura pentru instalatia electrica(intrerupator, priza...)

| relian a răspuns:

De care perete interior sau exterior? Se fac pereti la exterior cat si la interior, deci is ceva deosebiri.