| Adrianadiafg a întrebat:

Cum se numără acțiunile unei firme? Cat de multe pot fi si in functie de ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numarul de actiuni, la o firma pe actiuni, este in functie de capitalul social si valoarea unei actiuni. Acestea se stabilesc de catre membrii fondatori si apoi de catre adunarea generala a actionarilor si numarul actiunilor nu este limitat.

2 răspunsuri:
| Nadeko a răspuns:

Bună. Dacă dorești să aflii mai multe, te poți informa de aici: https://www.tradeville.eu/actiuni/despre-actiuni

| Karapop a răspuns:

Pai actiunile sunt in procente. Cu cat functia este de rang mai inalt are mai multe actiuni, adica putere mai mare de decizie. Sper ce te-am ajutat