| Raluca_7548 a întrebat:

Daca am credite la banci si nu le mai pot plati. ce se poate intampla? Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu.

15 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Se fac procedurile de recuperare de la giranti si daca nici ei nu pot plati se face dosar penal pasibil cu condamnarea in raport de valoarea imprumutului.

| sergiu25bc a răspuns:

Daca ai 1 servici, iti vor opri din banii de salar, oricum chiar de nu ai bunuri pe numele tau, la cat de smecher sunt astia care recupera datorii gasesc ei o modalitate.sad

leonardk
| leonardk a răspuns:

Faptul ca nu ai nimic in proprietatea ta nu te ajuta real - poti intra la inchisoare. Decat inchisoare mai bine ramai fara casa si masina.

| Raluca_7548 explică:

Offfcryingcrying.mai nasol e ca mama e in chestia asta...sadsad

| DenissaDeea a răspuns:

Iti cresc dobanzile, nu te mai poti angaja niciodata, deoarece in momentul cand figurezi angajat, banii tii ia banca, intr-un cuvant esti mai rau ca un om distrus si tot timpul la mana altora persoane, deoarece nu iti mai poti trece nici un bun pe numele tau...

| maiamichel a răspuns:

Se poate intampla sa ti se faca poprire pe salar.

| bghes a răspuns:

Cel mai indicat lucru si sincer vb e sa intrebi banca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.iti nenorocesti girantii
2 faci puscarie

| dreamfall a răspuns:

Buah... aici aveti cazul meu: am imprumuturi de vreo 10 mii (euro) de la vreo 3 banci... am platit in total vreo 2000, de 2 ani am incetat sa platesc, imi tot vin scrisori reclamand plata ca dare in judecata, bla bla bla... bancilor nu le renteaza sa te dea in judecata... prin aia au o groaza de cheltuieli, bine, pana la urma tot la judecata se ajunge, un judecator o sa puna sechestru pe tot ce e pe numele inculpatului, cum inculpatu` n`are nimic, i se opreste un procent din salariu pana la achitarea totala a imprumutului, pe mine inca nu m`or dat in judecata si cel mai probabil nu o sa o faca cel putin nu intr-un viitor prea apropiat, nu le renteaza, te baga intr-o lista de rauplatnici si adio alte credite, eu cel putin nu am prea multe batai de cap, sunt in spania si aici se castiga aprox 1000 de euro pe luna deci in cazul meu inseamna sa zicem un an de munca, baiu`i pentru aia de prin romania, trebuie sa munceasca o viata si tot nu se mai achita

| DiMoDi a răspuns:

Raluu... poţi încerca să mergi la bancă şi să negociezi o reeşalonare a rambursării... nu e bine s-o lungeşti prea mult că se adună al naibii de multe dobânzi. şi cu altă ocazie, gandeşte-te de 2 ori înainte de-a te angrena în datorii mai mari decât "poţi duce" happy
@ Dreamfall! La cei care te-au girat te mai gândeşti tu, vre-odată? Dar la funcţionarii băncilor care ţi-au aprobat cererile de împrumut (şi implicit s-au "încălţat"cu un credit neperformant care le influenţează salariul), că au şi ăia familii de întreţinut? sad

| machupicchu a răspuns:

Ai serviciu... poprire. Nu ai serviciu..."bai, bai"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum puteti vorbi ca se ajunge la condamnare. Imposibilitatea de plata nu e o infractiune. Inca nu am auzit sa ajunga cineva la puscarie pentru ca nu si-a platit rata la televizor. Si inca o chestie banca nu vine sa-ti ia frigiderul din casa. La targul de duminica inca nu am vazut pana acum nici o banca sa stea cu electrocasnice la vanzare. Pe banca o intereseaza doar bunuri care au si valoare: proprietati, apartamente, masini etc. Deci televizorul Diamant va ramane la locul lui. Sau iti face oprire pe venituri, nu mai mult de 30%. In cazul in care sunt mai multe banci se ia 50%. Si eu am luat imprumuturi fara garantie de la 5 banci, am bagat banii intr-o afacere care din pacate a falimentat iar eu nu am de unde sa platesc ratele. Deja au inceput sa vina instintariile de plata. In situatia mea singurul lucru ce pot sa faca e sa-mi traga din salar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal banca terbuie sa faca o valorificare a bunurilor tale, dar cum spui ca nu ai bunuri pe numele tau nu au ce sa iti ia deci vor merge la locul tau de munca, vor hotara o suma impreuna cu tine, patronul si iti vor oprii o suma de bani direct din salariu, si eu sunt cam in aceeasi situatie, numai ca eu am o restanta mare de bani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu ceva de plata la o banca. cam de 8 luni cred ca nu am mai platit. sau daca imi amintesc ce plati am facut nu erau suficiente. oricum din cate am auzit... daca ai venit iti poate lua maxim 30-40% mai mult nu. daca ai ceva bunuri pe numele tau incearca sa le scoti si sa le treci pe numele altcuiva. ca sa fi cat mai "saraca". eu numai de ceva vreme mi-am trecut masina pe alt nume ca sa nu raman fara.eu sti ce iti spun. stai relaxata. nu esti singura in situatia asta. bulau nu faci...ata ca nu mai poti scoate credit. mare branza. oricum nu cred ca ai sa mai scoti un al 2-lea credit daca tu nici macar pe primul nu ai putut sa-l achiti. bye bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calma