| MaryMary235618 a întrebat:

Daca am terminat facultatea de psihologie în România, pot lucra în altă țară pe acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Iti trebuie o recunoastere a diplomei in tara respectiva, apoi cunoasterea limbii acelei tari, apoi cultura, oamenii, specificul zonei unde vei lucra, inscrierea in diferite grupuri de specialitate ca sa stie lumea ca existi, apoi pacienti si aici e mai greu! Mult noroc!

| MaryMary235618 explică (pentru Caro34):

Mulțumesc pentru răspuns!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cauta ti aici nu in alta țara unde dureaza ani de zile pana inveti limba pana i ti faci cabinet si pacienti, dar aici sti si limba si daca esti buna pe meseria ta atunci va fi usor sa ai cabinet si pacienti ca ei vin prin recomandare daca esti specialist bun si îi ajuti.Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă poți, poți. Trebuie să cunoști bine limba și cultura acelei țări.

| doctorandus a răspuns:

Să-ți spun un secret: în Olanda profesia de psiholog nu e protejată. Practic oricine vrea se poate numi psiholog.

| MaryMary235618 explică (pentru doctorandus):

Ciudat

| doctorandus a răspuns (pentru MaryMary235618):

La asta psihologii autentici au reactionat prin a se autodenumi psihologi-NIP.

| MaryMary235618 explică (pentru doctorandus):

Mă gândeam că poate în alte țări se câștigă mai bine ca psiholog, decât în România...

| LPCTSTR a răspuns:

Cat timp tara respectiva recunoaste diploma, da.

| RoCkKiD a răspuns:

Diplomele din Romania sunt recunoscute in cam toate tarile din Europa. Daca vrei sa mergi in Asia, America sau Africa o sa trebuiasca sa verici care este procedura lor de recunoastere.

Apoi, daca vrei sa profesezi e alta poveste. Fiecare tara are cerinte specifice care trebuie verificate. Asta e valabil si la noi, e cale lunga de la facultate la profesat.

Răspuns utilizator avertizat