| Bogdan234r a întrebat:

Daca am vandut pe olx sa zic de 10000 lei si nu am declarat nimic(sper ca nu se incadreaza ca comercializare) si vreau sa imi infiintez o firma, pe cazierul fiscal va aparea ceva? Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o problema, ca-i doar o chestie de timp pana ANAF iti va verifica contul bancar sa vada de unde provin banii, odata ce nu esti angajat nicaieri si atunci se pot impozita 70%, conform noii legi.
Dupa infiintarea firmei vor veni in control sa vada de unde provin sumele investite si atunci se te vad cum le explicii ce ilegalitati ai facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar o chestie de noroc daca anaf are chef sau nu sa te ia in vizor pentru tranzactiile de pana acum

| KovacsB a răspuns:

Deocamdata nu, din 2025 am inteles ca vor sa stie tot ce misca pe olx.

| AlexandruInu a răspuns:

Salut,nu v-a aparea nimic, stai linistit