Întrebare recomandată | SorinelF86 a întrebat:

Daca detin 33% dintr-un depozit de materiale de constructii cu inca 2 asociati, prin ce modalitati as putea sa ma extind sa-mi fac o firma de constructii cu o alta persoana, daca s-ar putea in cadrul aceleiasi firme (printr-o conventie sau habar nu am cum), dar cea din urma persoana sa nu devina al patrulea actionar. In caz ca apar conflicte sa nu fie probleme, la o eventuala despartire sa nu aiba pretentii la parte din depozit. Sper ca m-am exprimat corect, nu stiu cum sa pun ideile as imi exprim clar punctul de vedere.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu vrei sa faci alta firma, din cate spui, ci sa te folosesti de firma actuala.
Aceasta nu se poate, decat cu acordul celorlalti 2 asociati.
Daca nu sunt de acord atunci tot ce poti face este sa infiintezi o noua firma, impreuna cu alta persoana ori chiar cu tine asociat unic.

| SorinelF86 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa gasesc o cale de colaborare, ca partea de constructii sa recomande clientilor sa foloseasca materiale de la depozit (asa ma gandesc ca s-ar putea aplica alt fel de discounturi), si cred ca ai dreptate, intre doua firme ar fi mai simplu pe partea cu asociatii, dar tot trebuie sa gasesc o cale de mijloc sa nu zica celalalt constructor ca fac bani cu depozitul pe spatele lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SorinelF86):

Atunci lamureste-ti asociatii sa va extindeti si pe constructii si sa primiti in firma cealalta persoana.
Si nu ar avea cum sa te acuze ca faci bani cu depozitul daca materialele de la tine ar fi mai ieftine cu ceva decat cele de la alte depozite, macar cu 1-5%.

| SorinelF86 explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca ramane varianta sa-i conving sa ne extindem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi,oricum,aveti contracte de colaborare cu alte firme de constructii,probabil le livrati materiale,nu? Mie imi pare,ca nu ar avea nicio legatura cu actuala firma,atata vreme cat nu vei si numele firmei. Daca vrei ca noua firma sa se numeasca ca actuala, sa aiba aceeasi adresa, acelasi sediu, practic ar trebui sa aiba acelasi/aceeiasi administrator/administratori, trebuie sa ai acordul partenerilor.
Bafta!

| SorinelF86 explică (pentru anonim_4396):

Caut solutia cu cele mai mici cheltuieli, si cred ca asta ar insemna sa fie o singura firma, trebuie doar sa conving si sa multumesc pe toata lumea sa nu existe conflicte.