| Scorpiono_5005 a întrebat:

Daca Grecia va iesi din zona euro, cursul valutar pentru euro va creste sau va scadea? De ce?

1 răspuns:
| happykill a răspuns:

Grecia iese din zona euro – pe termen scurt, va fi dezastru. Drahma se va devaloriza masiv, inflatia va exploda, puterea de cumparare se va reduce, vor avea loc miscari de strada, tara va intra probabil in incetare de plati. Euro se va deprecia in fata principalelor monede.

Pe termen lung, grecii pot iesi castigati pentru ca renuntand la euro isi pot rezolva rapid problemele, urmand ca apoi sa pregateasca mai usor relansarea economica de dupa "dezastru".