| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau un credit de la banca, de exemplu 3000 de euro si perioada de achitare este de 5 ani, iar eu dupa un an achit deodata toti banii ramasi,mai platesc dobanda? Daca da, cum se calculeaza in cazul acesta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei plati dobanda aferenta sumei rambursate anticipat. De regula se calculeaza dobanda la toata suma creditului, pe perioada de la acordare si pana la rambursarea anticipata din care se scade dobanda achitata pana atunci si se plateste diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Adica dobanda ramasa o platesc ca si cum as plati ratele timp de 5 ani, doar ca o achit pe toata deodata? Cu alte cuvinte, dobanda nu scade?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles. Dobanda se calculeaza doar pe perioada de la acordarea creditului si pana la rambursarea anticipata. Daca rambursezi tot creditul la 1 an de la acordare se va calcula pe perioada respectiva de 1 an si din aceasta dobanda calculata se va scadea dobanda platita in aceasta perioada si vei plati doar diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc mult!