| anonim_4396 a întrebat:

Daca m.as angaja la o terasa, pe timpul verii, fiind studenta, cu cat ma plateste? stiu ca minimul pe economie este de 14 milioane.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepand de anul urmator salariul minim brut pe tara, garantat la plata, pentru o norma intreaga, va fi de 1.900 lei si cel net de 1.250 lei.
Cu cat te va plati depinde de orele lucrate si de salariul negociat.

| gugugugu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cel net va fi de 1145. Nu 1250.

| Ioandelasal a răspuns (pentru gugugugu):

Asa retinusem din ce a spus ministrul Vasilescu.
M-ai uitat acum pe o simulare si a rezultat 1.162 lei.

| RAY a răspuns:

Din ian va fi 1850 da vei primi 1150 ron

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pai cate ore vei lucra?

| 2EXA a răspuns (pentru RAY):

Pai de ce asa de putin?

| RAY a răspuns (pentru 2EXA):

Pentru ca e nevoie de banii, ro e o tara de consum unde nu se produce nimic dar se consuma, ai salar de 1900 ron dar 30 % din el il dai la stat, pentru ce? de ce? bune intrebari.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai exista milioane de foarte multi ani, banii s-au schimbat, asa ca, trebuie sa te dezamagesc, dar salariu este de 1200-1300 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil va fi minimul pe economie daca lucrezi program intreg. Insa chelnerii castiga binisor si din bacsisuri

| weloveit a răspuns:

Buna. Pe timpul verii,poti sa castigi mai multi banuti,daca te angajezi la o terasa,pe langa salariul net. Daca vei lucra ca ospatar,ajutor de ospatar, barman sau ajutor de barman, vei pleca in fiecare zi cu cativa banuti in plus, o suma modica, dar care te va ajuta sa nu intrii in salariu. De ex pe litoral, majoritatea pleaca cu sume intre 30/50-300 lei, depinde de ce post ocupa si cat de intensa e activitatea.