| Kimokato a întrebat:

Dacă vând criptomonede în valoare de 400 mii de euro cum se procedează? Trebuie făcut un card special de la bancă? Dacă da, banca va lua comision? ANAF la fel, ce taxe va impune?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Platformele de tranzactionare crypto iti permit sa scoti banii prin cardul tau deja existent, nu trebuie sa iti faci unul special, insa bancile din Romania nu accepta tranzactii crypto mai ales asa de mari. Deci s-ar putea sa te trezesti ca nu poti scoate banii. Mai intai intereseaza-te ce banci accepta o tranzactie de 400k euro din crypto. Dupa care va trebui sa declari la ANAF acest venit si sa platesti 10% impozit

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crypto nu le vinzi la banca. Le vinzi la un exchange și apoi cauți o banca care îți permite să extrage aceasta sumă. Sunt foarte puține.

Și da, bineînțeles va trebuie să plătești 10% impozit la ANAF plus cas și cass raportat la 24 salarii minime.

| 1234568807 a răspuns:

Esti bogat

| claudiaa26 a răspuns:

Da și mie 5 mii smr eu și tu?

Răspuns utilizator avertizat