| qweasdzxc a întrebat:

Dati-mi niste idei de oameni de afaceri de succes, un conducator al unei companii, gen Bill Gates. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Din Romania:Ion Tiriac si Dinu Patriciu sunt in top 16 conform clasamentului realizat de revista Forbes printre cei mai bogati oameni de afaceri, pentru Europa de est.

Elianna
| Elianna a răspuns:

@dof21; nu m-ai ofensat de loc, este o diferenta de opinii care nu are ce sa aduca rau! Daca pui problema asa, sigur ca ai dreptate.Intrebarea este de oameni de succes.Ca au avut succesul pe vrema "ailalta", ca l-au facut acum, tot succes este.De fapt tu vrei ca raspunsul sa fie referitor la oamenii care au insemnat ceva in tara lor prin succesul lor, ca Bill Gates etc.Eu am masurat succesul prin contul in banca nu prin impactul asupra lumii. Dinu Patriciu mi-e absolut antipatic, dar compania Petrom este foarte mare la noi, iar Ion Tiriac...nici dupa el nu ma dau in vant, dar el nu si-a facut averea prin speculatii, el a investit banii cu cap.Si-a facut muuuulti bani.Eu vad asta ca un succes.Si apoi, Bill Gates nici nu este cel mai bogat om, este un sultan de nu stiu unde.Si sultanul acela n-o fi om de succes?
Am luat intrebarea "ad literam"!

Răspuns utilizator avertizat
nony
| nony a răspuns:

Chiar si Bill Gates a inceput de jos.Nimeni nu s-a trezit patron al unei corporatii de genul Microsoft.
Iti trebuie o idee geniala si un geniu care sa realizeze ca ideea ta va fi revolutionara.
Rezultatul = milionar in dolari, sau euro. Dispui de idee?

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Richard Branson, fondatorul Virgin Records- http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Branson, http://www.money.ro/......ntric.html

| dof21 a răspuns:

Dietrich Mateschitz (fondator Red Bull)
Steve Jobs (fondator Apple)
Audemar Piguet (fondator de prestigioasa firma de bijuterii si ceaasuri de lux Audemar Piguet)
etc, etc, etc.
@analaubed - tot respectul. Dar tind sa cred ca cei care i-ai enumerat tu au facut bani doar pentru ca au avut relatii cu occidentul pe timpul comunismului. Imi place sa cred ca un om de afaceri care are succes a facut ceva nou, a schimbat ceva in viata sociala a fiecaruia. Te rog nu mi-o lua in nume de rau. Daca maine imi cumpar o franciza de la McDonalds si fac avere nu m-as putea numi un om de afaceri. Scuze inca o data daca te-am ofensat.

| dof21 a răspuns:

@anelaubed
Intradevar, vedem succesul din doua puncte de vedere. Sultanul de care spui tu (permite-mi sa te tutuiesc), nici eu nu stiu prea multe, dar tind sa cred ca sta cu fundul pe o mare de petrol. Si din nou, nu mi se pare un om de succes. Dar dupa cum spuneai, succesul poate fi vazut dupa cate zerouri are contul din banca si ai perfecta dreptate.
O zi cat mai placuta

Răspuns utilizator avertizat