| LaviniuA a întrebat:

De câți bani ati avea nevoie ca sa fiți fericiti?
E vreun loc unde dorințele oamenilor se împlinesc?
Am văzut ca prin biserici oamenii cer de toate… aici se împlinesc dorințele?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fericirea este o stare cauzata doar de dopamina,serotina,reacti chimicale,daca vad un clip cu fete dezbracate imi creste dopamina in creier ceea ce duce la placere,fericirea nu e scumpa,fericirea e gratis, eu caut linistea nu fericirea,linistea o ai cand ai sanatate, banii, persoana iubita langa tine, as vrea sa am banii de chirie in bavaria, vreo 3000 de euro ca inceput apoi as lucra, dar chiria, mancarea, abonamentul la telefon, as vrea sa fac si un curs de electronica intens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De câți bani ati avea nevoie ca sa fiți fericiti?
Ca să fiu fericit nu aș avea nevoie de bani.
E vreun loc unde dorințele oamenilor se împlinesc? Nu.
Am văzut ca prin biserici oamenii cer de toate… aici se împlinesc dorințele?
Nu.

| relian a răspuns:

Daca ai bani esti mai fericit.cu cit ai mai multi cu atit esti si mai fericit.
Ce inseamna fericirea? Fericirea este un s entiment de placere, este ceva care te face sa te simti bine.
Dar unia confunda fericirea, ori o atribuie doar in cazul cand au ei o persoana, cand au un partener si se inteleg f bine.
Poti sa fii fericit si daca maninci o masa gustoasa laughing ori ca iti cumperi o masina care iti place si asa mai departe.

Daca sa zic esti bolnav, dar nu de boli de alea incurabile, la fel banii te pot face fericit, ai bani multi, te duci in lumea larga, la cel mai bun spital, la cel mai bun doctor, te face bine, dupa o sa fii foarte fericit, nu doar fericiti.

Exemple is la balamuc, banii misca orice, inclusiv fericirea asta, DA, bani nu doar ca intretin fericirea dar o si aduc, prima data o aduc, apoi o intretin.
Cind ceri ceva s ati cada pleasca laughing nu te astepta la minuni, nu or sa se intimple, trebuie sa faci ceva, sa poti avea ceva.
Hoti nu merge la biserica, se roaga si gata le caxde de unxdeva prada, muncesca si ei sa fure ce fura.

Tilharii la fel, ies la drumu mare, trebuie sa iti dea in cap, deci depun si aia efort, adica muncesc cum s-ar spune laughing

Politicienii, aia nu mai zic, trebuie sa sune, sa se intalneasca sa puna la cale planuri, cum sa tilhareasca o tara, iti dai seama cita munca depun aia, sa fure si sa nu fie prinsi, ori sa fure legal.

Orice se face facind ceva. Pina si biserica, a trebuit sa puna popa sa dea din gura, daca ala nu da din gura, nu mai merg prostii acolo sa dea malai.

Dorintele se indepinesc citeodata doar in vise, ala e locul unde ai avea ceva sanse sa ti se indepineasca ceva dorinte.

| Catrice a răspuns:

Vreo 2 milioane euro nu de alta dar mi-am planificat vacantele pana la sfârșitul anului și nu-mi mai ajunge de o alta tesla pe care sa o am la vila din Roma crying

| LaviniuA explică (pentru Catrice):

Raspuns corect. Daca faci rost de ei sa ma iei si pe mine big grin Imi place sa ma plimb cu iahtul dar merge si cu tesla.

| Catrice a răspuns (pentru LaviniuA):

Păstrez de unghiute și gene

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de persoana. Eu de exemplu, As fi destul de fericit cu un venit lunar de 10.000 de euro.
Daca ar fi un asemenea loc, s-ar face pelerinaje cu sutele de milioane spre acel loc.
Aici, adica pe TPU?

| blackann a răspuns:

"E vreun loc unde dorințele oamenilor se împlinesc?"
rolling on the floor

ai 5 ani?

| CleanHeart a răspuns:

Da, credință îți dă tot, îți dă sănătate, îți dă ambundenta și tot ce vrei și îți menține și pacea
Fericirea înseamnă echilibru și să ai oameni cu vibe bun langa tine dar daca vrei ceva e normal să ceri și să ai credință că primești indiferent că ești la biserica, acasă sau in fundul lumii dar trebuie sa recunosc că biserica este un loc unde îți dă un sentiment de liniște și putere sufletească

| sammie a răspuns:

,, E vreun loc unde dorințele oamenilor se împlinesc? "

Doar roagă-te la Dumnezeu și o să ai de toate.

| anonim3248 a răspuns:

Depinde de ce ai în afară de bani.

| anonim3248 a răspuns:

Nu trebuie bani mulți ca să fi fericit.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Odată cu banii vin și responsabilitățile.
Aș fi mai fericit cu un zero barat,

| LaviniuA explică (pentru DeMicUnCălător):

Adica vrei sa zici ca esti bogat si ai multe responsabilitati?
Cate zerouri ai?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru LaviniuA):

In realitatea nu sunt bogat. Dar îi înțeleg pe cei bogați mai bine decăt pe cei săraci care se plăng din sculare in culcare.
Mă simt un om bogat. Nu pentru zerourile de care vorbești. Ci pentru că nu-i vis pe care l-am avut vreodată care să nu mi-l indeplinesc.

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Lacomia umana ucide tot ce inseamna a fii om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la om la om. Un apartament mic intr-un orasel linistit, o masina ok, si un venit ok ar fi suficient. 60k€ apartamentul, 10k€ masina si un salar de 600€. Cred ca ar fi suficient, pentru mine. Dar depinde de la persoana la persoana.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Numa? pai si cine te ia de barbat cu atata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nimeni.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Câți ani aveți? Între 20-25 de ani și singură? Fericirea niciodată nu se cumpără! Fericirea niciodată nu are preț! Fericirea se câștigă cu sufletul, cu inima, cu iubire.
Banii sunt pentru moment, fericirea adevărată e pe viață!
Iar, fericirea cumpărată cu bani este ipocrizie și falsitate!
Banii nu aduc fericirea, ci grijile, necazuri, neliniște! Cu cât ai mai mulți bani, cu atât vrei mai mulți! Sunt un drog!
Citește pe internet despre toți cei care au câștigat sume de bani foarte mari ce s-a ales de mulți dintre ei!

| LaviniuA explică (pentru ValentinMihai78):

Interesant... si cum se castiga fericirea cu sufletul, inima, iubirea? Ce trebuie sa faci?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ce rost mai au bani când nu-ți poți vedea auzi ști dacă este bine sau rău sau a pățit ceva omul pe care îl iubești cu Adevărată și țiai da și inima pentru ea ce rost mai au sumele alea? Bani ăia crezi ca o să-ți aducă Fericirea Adevărată? Nu. Fericirea Adevărată nu înseamnă bani și inima pe care o iubești cu Adevărată aia te face fericit cu Adevărat atâta restul este nimic.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ce alegeți săte trezești lângă omul pe care îl iubești cu Adevărată sau lângă niște bani? Ce alegi sa auzi sunetul la bani sau sunetul omul pe care iubești și când îi auzi vocea lumea este a ta și orice durere pe care o ai nu mai există căci omul pe care îl iubești cu Adevărată are puterea asta să-ți ia toată durere și sa nu mai simți durere aia da bani nu face nimic decta sate îmbeți sa mergi la cu*ve și sa ai bani atâta omul pe care îl iubești cu Adevărată te face fericit cu Adevărată când îi auzi vocea puțin glasul ăla nu se compara cu nimic pe lumea asta cu absolut nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Banii inseamna iubire. Nu poti avea iubire fara bani, daca esti barbat. Asa functioneaza lumea. Nicidoata o femeie nu se va indragosti de tine daca nu ai bani. O poti atrage usor daca esti frumos, dar nu o poti pastra, fara bani. Banii si pozitia sociala iti aduc persoana iubita langa tine. Desigur exista si exceptii, in care esti iubit pentru ceea ce ce esti, nu pentru ce ai de oferit, dar astea sunt cazuri foarte rare.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti in eroare profunda.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie bani ca să fi cu una.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Sunt doar realist. As vrea sa ma mint si sa cred prostii de genul, suflet bun, personalitate si carisma. Dar toti stim ca de fapt banii sunt cei mai importnati. Si apectul fizic.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim3248):

Daca te plictisesti de ea si vrei sa o inchiriezi suna-ma.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Este destul de complicat cu tine. Dupa ce ai sa ai bani ai sa constati ca tot Gigel esti si ce sa vezi? Nici o fata nu te vrea.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Hai că te blochez ca să dispari din peisaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Eu nici macar nu mai am nevoie. Am am avut destule relatii, pe termen lung, casual, nu mai imi trebuie. Am incercat totul, si baruri si alcool si iarba. Am muncit si ture duble. Acum vreau doar sa stau linistit, sa il urmez pe Isus. Eu doar ti-am explicat cum vad eu realitatea care ma inconjoara. Dar chiar ai realitatea este diferita, asa ca fiecare poate vedea realitatea in mod diferit.

| Davyd2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo?❤️

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

| Sistemulxxl a răspuns:

Ptr a fi fericit nu ai nevoie de bani. Fericirea nu se cumpara.
Nu exista nici un loc unde se implinesc dorinte.
Traieste crestineste respectand Decalogul si vei fi fericit. Restul vine de la sine. Inclusiv bani.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ptr ''anonim3248'' Te-am blocat eu pentru ca nu esti in stare sa intelegi ceva. Am sa te si raportez daca continui asa.

| Smmo a răspuns:

Impaca-te cu tine, cu ceea ce esti tu, vei fi fericita asa. Nu-ti trebuie bani ca sa obtii asta - cel putin nu foarte multi.

| healerdx7 a răspuns:

De zero lei.
Se implinesc toate dorintele aici.

| AglaiaJoita a răspuns:

Ah, căutător de fericire și împliniri, suma magică pentru fericire este secretul cel mai bine păstrat din univers. Unii cred că este echivalentă cu numărul de zerouri de pe un cec de milioane, în timp ce alții cred că fericirea vine în cutii mici cu fundițe. Dar, să fim serioși, niciun card de credit nu oferă "fericire pe viață"!
În ceea ce privește locul unde dorințele se împlinesc, îți dezvălui un secret: nu există un magazin cosmic al dorințelor. Nu poți schimba ștampilele de la biserică pentru un abonament la împliniri personale. În viață, adesea obții ceea ce depui, nu ce ceri cu voce tare sau scrii pe o listă.
Desigur, bisericile sunt locuri minunate pentru a găsi comunitate, sprijin moral și împărtășirea credinței, dar împlinirea dorințelor vine adesea prin acțiune, perseverență și un strop de noroc. Deci, să nu aștepți să se întâmple minuni automat după o rugăciune, ci să ieși acolo și să faci minuni cu propriile tale eforturi.

Așadar, secretul fericirii și împlinirii stă adesea în perspectiva ta și în modul în care îți trăiești viața în fiecare zi.