| LaviniuA a întrebat:

De câți bani ati avea nevoie ca sa fiți fericiti?
E vreun loc unde dorințele oamenilor se împlinesc?
Am văzut ca prin biserici oamenii cer de toate… aici se împlinesc dorințele?

39 răspunsuri:
| healerdx7 a răspuns:

De zero lei.
Se implinesc toate dorintele aici.

| Smmo a răspuns:

Impaca-te cu tine, cu ceea ce esti tu, vei fi fericita asa. Nu-ti trebuie bani ca sa obtii asta - cel putin nu foarte multi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Odată cu banii vin și responsabilitățile.
Aș fi mai fericit cu un zero barat,

| LaviniuA explică (pentru DeMicUnCălător):

Adica vrei sa zici ca esti bogat si ai multe responsabilitati?
Cate zerouri ai?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru LaviniuA):

In realitatea nu sunt bogat. Dar îi înțeleg pe cei bogați mai bine decăt pe cei săraci care se plăng din sculare in culcare.
Mă simt un om bogat. Nu pentru zerourile de care vorbești. Ci pentru că nu-i vis pe care l-am avut vreodată care să nu mi-l indeplinesc.

| RAY a răspuns:

Fericirea este o stare cauzata doar de dopamina,serotina,reacti chimicale,daca vad un clip cu fete dezbracate imi creste dopamina in creier ceea ce duce la placere,fericirea nu e scumpa,fericirea e gratis, eu caut linistea nu fericirea,linistea o ai cand ai sanatate, banii, persoana iubita langa tine, as vrea sa am banii de chirie in bavaria, vreo 3000 de euro ca inceput apoi as lucra, dar chiria, mancarea, abonamentul la telefon, as vrea sa fac si un curs de electronica intens

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Lacomia umana ucide tot ce inseamna a fii om

| AglaiaJoita a răspuns:

Ah, căutător de fericire și împliniri, suma magică pentru fericire este secretul cel mai bine păstrat din univers. Unii cred că este echivalentă cu numărul de zerouri de pe un cec de milioane, în timp ce alții cred că fericirea vine în cutii mici cu fundițe. Dar, să fim serioși, niciun card de credit nu oferă "fericire pe viață"!
În ceea ce privește locul unde dorințele se împlinesc, îți dezvălui un secret: nu există un magazin cosmic al dorințelor. Nu poți schimba ștampilele de la biserică pentru un abonament la împliniri personale. În viață, adesea obții ceea ce depui, nu ce ceri cu voce tare sau scrii pe o listă.
Desigur, bisericile sunt locuri minunate pentru a găsi comunitate, sprijin moral și împărtășirea credinței, dar împlinirea dorințelor vine adesea prin acțiune, perseverență și un strop de noroc. Deci, să nu aștepți să se întâmple minuni automat după o rugăciune, ci să ieși acolo și să faci minuni cu propriile tale eforturi.

Așadar, secretul fericirii și împlinirii stă adesea în perspectiva ta și în modul în care îți trăiești viața în fiecare zi.

| relian a răspuns:

Daca ai bani esti mai fericit.cu cit ai mai multi cu atit esti si mai fericit.
Ce inseamna fericirea? Fericirea este un s entiment de placere, este ceva care te face sa te simti bine.
Dar unia confunda fericirea, ori o atribuie doar in cazul cand au ei o persoana, cand au un partener si se inteleg f bine.
Poti sa fii fericit si daca maninci o masa gustoasa laughing ori ca iti cumperi o masina care iti place si asa mai departe.

Daca sa zic esti bolnav, dar nu de boli de alea incurabile, la fel banii te pot face fericit, ai bani multi, te duci in lumea larga, la cel mai bun spital, la cel mai bun doctor, te face bine, dupa o sa fii foarte fericit, nu doar fericiti.

Exemple is la balamuc, banii misca orice, inclusiv fericirea asta, DA, bani nu doar ca intretin fericirea dar o si aduc, prima data o aduc, apoi o intretin.
Cind ceri ceva s ati cada pleasca laughing nu te astepta la minuni, nu or sa se intimple, trebuie sa faci ceva, sa poti avea ceva.
Hoti nu merge la biserica, se roaga si gata le caxde de unxdeva prada, muncesca si ei sa fure ce fura.

Tilharii la fel, ies la drumu mare, trebuie sa iti dea in cap, deci depun si aia efort, adica muncesc cum s-ar spune laughing

Politicienii, aia nu mai zic, trebuie sa sune, sa se intalneasca sa puna la cale planuri, cum sa tilhareasca o tara, iti dai seama cita munca depun aia, sa fure si sa nu fie prinsi, ori sa fure legal.

Orice se face facind ceva. Pina si biserica, a trebuit sa puna popa sa dea din gura, daca ala nu da din gura, nu mai merg prostii acolo sa dea malai.

Dorintele se indepinesc citeodata doar in vise, ala e locul unde ai avea ceva sanse sa ti se indepineasca ceva dorinte.