| adriana1991 a întrebat:

De ce e asa de grea viata in capitalismul din Romania?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca venim după doua generații de comunism. Si trebuie sa recuperam mult. Gandeste-te ca in anii 1985-1989 era de 100 de ori mai grea si apoi s-a usurat, incet-incet, cate putin, pana acum.
Multi dintre noi sunt greu de dezvatat de obiceiurile din comunism si asta ne ingreuneaza mult viata. Ma uit adesea la oameni care arunca ambalaje sau tigari pe strada, desi asta face ca eu sa umblu prin mizerie, la functionari sau alti angajati care din 8 ore muncesc poate 6, in rest stau degeaba, fumeaza, discuta cu colegii sau vorbesc la telefon. daca nimeni nu ar mai arunca nimic pe strada, daca in loc de 8 ore fiecare ar munci 8 ore si un sfert, daca am pune munca si familia pe primul loc in detrimentul televizorului, facebookului si lenevelii, viata ar fi mai usoara pentru toti.