| LanguageMaster a întrebat:

De ce majoritatea companiilor cu cifră foarte mare de afaceri sunt pe acțiuni și nu sunt SRL?

1 răspuns:
| SupMates a răspuns:

Doarece SRL (societatea cu raspundere limitata) poate fi creata cu un minim de 250 de lei capital social (parca atat) si un SA (societate pe actiuni) are un capital social de minim 20000 (lei sau euro, nu mai stiu).
Un SRL poate fi deţinut de 1 pana la 5 oameni pe cand un SA are nevoie de mai mulţi actionari.
Daca am gresit scuza-ma dar in mare ai prins ideea.