| Xena20 a întrebat:

De ce marea majoritate a oamenilor nu sunt deranjați de ideea de a avea șefi o viață întreagă?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

De asta am ales sa lucrez ca persoana fizica autorizata nu am sef, sunt propiul meu sef, oricine care ofera servicii poate sa iti faca un pfa, de ce majoritate a oamenilor nu sunt deranjați pentru ca nu putem fii cu toti sefi dar putem sa oferim servici calificate daca suntem calificati desigur

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uite cate persoane ofera servici la nivel national pe olx
Servicii Auto - Transport6.796
Meseriasi - Constructori15.781
Reparatii electrocasnice, electronice si telefoane3.698
Evenimente4.804
Cursuri - Meditatii4.728
Servicii specializate si servicii pentru afaceri3.286
Servicii de infrumusetare2.658
Servicii de curatenie2.248
Servicii diverse873
Servicii medicale - Servicii de ingrijire - Croitorie1.127

| Xena20 explică (pentru RAY):

Asta mi se pare un pas înainte uriaș pe care majoritatea oamenilor nu îl fac niciodată, nu trebuie neapărat să îți faci cine știe ce afacere, sa fii șeful altora sau sa te îmbogățești, dar macar sa treci de la statulul de simplu angajat la freelanceri, sa lucrezi pe cont propriu, sa nu mai ai șefi mi se pare un pas înainte uriaș. Majoritatea nu isi doresc nici măcar asta și nici nu încearcă măcar, in concluzie nu ii deranjeaza să aibă șefi toată viața.

| RAY a răspuns (pentru Xena20):

Majoritatea bârfesc,critica, asta e sportul national în Romania, chiar azi un gunoi îmi spunea că nu am job stabil, pai PFA nu e job stabil? Numa bârfitori și judecători în Romania, cică nu am iubita că sunt tocilar și nu scriu la virgula ))) Romania e plina de benzină și ura

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Bârfitori

59 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca orice turma are nevoie de un conducator.
Si putini sunt alesii.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu multi au reusit sa ajunga sefi. Este ceva normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că așa îmi zic băieții ăia de îmi trimit facturi, banca, stomacul samd.

| relian a răspuns:

Daca toti am fi patroni, sau sefi, cine ar munci? Toti isi fac afaceri, toti is sefi, dar is sefi la cine?
Hai sa ne facem toti sefi laughing sefii cui? Pui niste intrebari sta mata in coada de soarece laughing

| kalasnicov22 a răspuns (pentru relian):

Se vede treaba ca nu intelegi lucruri, multi au activitati independente frizeri, mecanici auto, cabinete medicale, constructori dupa mintea ta astia nu muncesc?
Ai dat pana acum numai raspunsuri penibile si nefolositoare care dovedesc gradul tau de inteligenta.

| relian a răspuns:

Mesajul este pentru Kalsnicov 22, nu a raspuns tie care ai intrebat, dar s-a apucat sa raspunda ce, lor care dau raspunsuri. FDupa ce a comentat la raspunul meu, ma si blocat, ca nu cumva sai pot da ceva replica laughing ca sa vedeti ce oameni ticalosi is unia laughing nu pot sa isi vada de drumul lor, nu raspunde celui care intreaba, se baga ca musca in **** la ce raspund altii.

Arata cum pot toti oamenii sa munceasca doar pentru ei, sa nu aibe sef, vad dai exemple de frizeri, cabinete medicale, serios, ba tu esti copac? La cabinete medicale nu sunt si angajati? Ori esti prost ori te faci.Mecanici auto, arata un mecanic care lucreaza singur si il maninc, orice mecanic mai are cel putin un angajat, sau ajutor, zii cum vrei.

Despre ce **** maninci pe aici? esti parf amice, habar nu ai pe ce planeta esti, probabil tu vorbesti din universuri paralele.
Ai vazut tu constructor, o singutra persoana, laughing ba tu esti atit de ingramadit, habar nu ai de absiolut nimic, dar faci pe altii prosti sau ca dau eu raspusuri penibile, dar penibilul esti chiar tu.

Gradu tau de inteligenta, nu cred ca este peste a unei buburuze laughing

| Andreibistriteanul a răspuns (pentru relian):

Sunt mecanic auto, am un service la Potigrafu lucrez singur mai mult pe partea electrica, ok ai zis ca ma mananci cu ce parte vrei sa incepi?

| relian a răspuns (pentru Andreibistriteanul):

Amice si electrician de ai fi, asa cum te lauzi, nu exista sa nu ai niciodata nevoie de ajutorul cuiva. Du-te si te impusca cu aer de la compresor, nu mai semnaliza sa arati cit de timpit poti sa fii

| Andreibistriteanul a răspuns (pentru relian):

Reliane daca am nevoie de ajutor mai avem 5 firme in curte,fier forjat,vulcanizare,materiale de constructii, dezmembrari, si unii care nu am inteles ce fac dar ne intalnim la cefea dimineata.
Daca in satul tau din Romania unde aveai casa de chirpici ai invatat sa insulti, se pare ca emigratul nu te-a ajutat deloc, ai ramas tot un taran imputit.

| relian a răspuns (pentru Andreibistriteanul):

Handficapagtule, ai fost invitat cumva la ciorba si eu nu stiam? Esti un roman clocit care in loc sa raspunda celui care intreaba, se baga ca musca in **** la ce raspund altii. Mergi si te impusca cum am spus mai tarane cufurit care esti, grijania mati de handicapat ce esti laughing

| Frank51 a răspuns:

Sunt destul de multe motive și situațiile sunt subiective. Personal nu vreau să am o afacere pentru că urăsc birocrația și formalitățile, pe lângă asta nu am o idee inovatoare care să îmi lanseze o afacere profitabilă astfel încât să îmi genereze mai mulți bani decât produc deja.

De-asemenea, a avea șef nu este un lucru negativ sau pozitiv, depinde de mentalitatea și percepția fiecăruia happy

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "de ce marea majoritate a oamenilor nu sunt deranjați de ideea că nu vor fi niciodată milionari?"

Și dacă ar fi deranjați de ideea asta, ce ar putea face?

A construi un business de succes și a fi propriul tău șef pur și simplu nu este pentru toată lumea. Nu toți oamenii posedă acel amestec de competență, tenacitate, disciplină, noroc, toleranță la risc și putere de a trece peste eșecuri necesar pentru a construi o afacere de succes. La fel cum a fi sportiv de performanță sau rockstar nu este pentru toată lumea.

| Xena20 explică (pentru johnnny123):

Pai daca sunt deranjați de faptul că nu sunt miliardari trebuie să încerce să devină miliardari punct. Fără daca parca nu știu nu pot e greu etc bla bla bla. Sunt atâtia oameni care au pornit de la 0 și s-au îmbogățit prin forțe proprii. Îți dorești ceva cauți solutii, înveți, depui efort etc, lupti până reușești sau mori încercând. Și dacă mori încercând tot e mai bine decât să stai cu mâinile în sân și să te vaiti că nu se poate, ești victimă, nu merge, nu ai bani, nu ai reușit ceva din prima etc, nu s-au aliniat stelele!

| johnnny123 a răspuns (pentru Xena20):

Văd că din decembrie tot pui întrebări despre afaceri. Sunt curios în ce stadiu te afli tu cu afacerea proprie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cati isi pot permite luxul de a nu avea sef?
Dar sa stii ca sunt si oameni care aleg sa isi faca afaceri pentru a nu avea sef si apoi se trezesc ca lucreaza mai mult, sunt mai stresati si castiga mai putini bani decat daca ar fi ramas la un job normal

| Xena20 explică (pentru Furnicuta000):

Știu asta foarte bine, inclusiv din proprie experiență, orice început e greu, e normal ca la început să lucrezi mai mult decât un angajat și să câștigi mai puțin, daca te întorci cu coada intre picioare la patron că ti se pare prea greu, e treaba ta, depinde de fiecare ce își dorește. Mie personal sa nu ai șefi nu mi se pare un lux, mi se pare ceva de bun simț și mi se pare de 10 mii de ori mai ușor să alergi și să te zbați toată ziua pentru viitorul tau decât să stai sa te privească unii de sus și să dea ordine. Dar tine de fiecare persoana in parte.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Xena20):

Tu nu gandesti realist. E imposibil ca toti sa aiba viata pe care o vrei tu. Ca cineva sa fie sef are nevoie de angajati. Lumea are nevoie de oameni in toate domeniile. Cine iti face tie painea? Cine iti aranjeaza tie painea pe raft? Cine iti pune o branula cand esti internat in spital? Sunt meserii fara de care lumea nu ar fi asa cum e acum. Poti sa iti faci o afacere si sa fii sef dar nu ai cum sa pretinzi ca si altii sa faca la fel pentru in primul rand e imposibil si in al doilea rand nu toti vor

| Xena20 explică (pentru Furnicuta000):

Nu am pretins ca toți să își facă o afacere, doar cei care vor. De reușit au reusit doar cei care au gândit "nerealist" cum zici tu, pentru "realiști" e imposibil.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Xena20):

Ai zis ca e "de bun simt". Ai facut o afirmatie jignitoare si eronata pentru ca, ti-am spus, nu toti pot si nu toti vor. Doamne fereste sa ai nevoie de un medic si sa nu gasesti la spital de stat pentru ca se gandesc toti sa fie sefi si sa aiba multi bani si sa-si deschida clinica privata cu plata. Intr-o lume ca asta vrei sa traiesti?

| Xena20 explică (pentru Furnicuta000):

Degeaba dai exemplu cu medicii, sănătatea oricum e o afacere pentru unii, daca nu ai bani

| Xena20 explică (pentru Furnicuta000):

Da,e de bun simt sa nu îți conducă alții viața

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Xena20):

Daca nu ai bani te duci la un spital de stat si aia iti salveaza viata, poti fi si cersetor de pe strada ca ei te trateaza, nu asculta ce zic aia la tv.
Si eu iti spun aici lucruri din viata reala nu din visele tale. Daca nu vrei sa ai respect fata de ceilalti poti sa ai si toti banii din lume ca esti 0

| Xena20 explică (pentru Furnicuta000):

Da, îți salvează viața în caz de urgență (deși câteodată nu e garantat nici asta la ce mizerie și corupție e in spitalele de stat) dar pb de sănătate care nu îți pun viața în pericol nu poți să le tratezi definitiv decât dacă ai bani, daca te bazezi doar pe ce primești gratuit de la spitalele de stat o să fii tratat superficial sau mai deloc și pb tot o să se agraveze in timp. Deci tot acolo ajungem, sanatatea costă, si-o permite doar cine are bani!

| TimberWolf a răspuns:

Majoritatea sefilor sunt idioti si lipsiti de viziune, de asta.

| Wolf1988 a răspuns (pentru TimberWolf):

Strugurii sunt acri, cand nu poti ajunge la ei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Wolf1988):

A spus majoritatea. Deci stie si el ca sunt sefi capabili, dar nu atat de multi laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Unde ai vazut vreodata o grupare, natiune, firma in care majoritatea indivizilor nu au sef/lider? De cand e lumea si pamantul, mereu majoritatea vor fi condusi de lideri si sefi. Majoritatea nu sunt "deranjati" pentru ca:
1. Nu vor sa-si bata prea mult capul. Le este mai usor sa munceasca 8 ore si apoi sa-si vada de propria viata.

2. Nu sunt suficient de capabili.

3. Vor mai mult timp liber. De obicei ( nu tot timpul ) sefii/liderii, isi petrec mai mult din timpul lor personal lucrand la afacerea lor decat angajatii.

Nu toti oamenii reusesc sa ajunga sefi si nu toti oamenii isi permit sau sunt capabili. deci este absolut normal sa fie in majoritate oameni care prefera sau nu, sa fie condusi.

| Seba2013 a răspuns:

Revolutia industriala a creat relatia de sef-angajat. Inainte clasa burgheza isi vedea de patratica ei de pamant.

Dintre acestia aia mai tehnocrati au vrut sa fie mai autónomi si speciali decat ceilalti. Materialismul creeaza competenra. Pentru ca in categoriile materiei exista bogat si sarac. Materia te invata materialismul iar Religia te spune ca bogatii nu pot intra in Regat.

Ala care o vrut sa fie bogat prin materie si-a dat seama ca munca costa efort si sanatate. Atunci s-a gandit sa cumpere pamantul iar altii sa il lucreze. Aici se naste diferenta de clasa si rivalitatea.

| Cipi1212 a răspuns:

Toată lumea are un șef.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Cipi1212):

șeful antreprenorilor:ANAF?

| KovacsB a răspuns:

Nu este usor sa scapi de sefi. Faci sa dispara unul apare imediat altul.

| Cinic a răspuns:

Suntem deranjati! Dar... gaze, mancare, curent, mici placeri etc. Nu toti putem sa avem afacerea noastra.

| Xena20 explică (pentru Cinic):

Ba nu sunteți. Foarte multi oameni spun că sunt deranjați dar de fapt nu sunt pentru că nici măcar nu încearcă să iasă din situația asta, nu mișcă niciun deget, nu fac nimic, așa că nu îi cred că sunt deranjați.

| eliancodrut a răspuns:

Pentruca majoritatea oamenilor sunt comozi si se simt mai bine cu o umbrela desupra capului.
A fi sef ai raspundere, trebuie sa iei decizii si pentru asta trebuie sa gandesti. Si trebuie sa raspunzi pentru deciziile pe care le iei.
Si nu in ultimul rand trebuie sa stii sa conduci: spirit organizator, sa te impui in fata subalternilor. Ori pentru asta trebuia sa fii pregtit atat teoretic, dar mai ales practic.
Dar cum scolile si facultatile noastre scot analfabeti functionali, ce pregatire sa aiba.

| Xena20 explică (pentru eliancodrut):

Comoditatea asta te costa cel mai mult pe termen lung

| eliancodrut a răspuns (pentru Xena20):

O completare: Din studiile facute pe plan international (nu mai stiu cine le-a facut, dar cred ca in SUA s-au facut), cei mai buni sefi sunt lenesii destepti.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

90-95% din firme falimentează in câțiva ani.
Că liber profesionist e foarte greu să găsești colaborări sau contracte.
Este instabilitate mare.Majoritatea oamenilor caută ceva sigur.Au facturile de platit.
Un agent de pază, un brutar, etc e mai greu sa fie liber profesionist.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Alexica am inteles de ce nu faci purici multi pe nicaieri cu marketingu', cam bati campii.
In Romania exista 1, 1 milioane de firme se inchid cam 16.000 pe an si se infiinteaza cam 45.000 pe an firme noi.
Daca ai terminat clasa a3-a ia fa un calcul sa vezi daca mai sta in picioare 90-95% de falimente

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

"90-95% din firme falimentează in câțiva ani."
De acord cu kalasnicov
Am firma din 2003.
Vecinul odata cu mine, si toti clientii mei, nu am auzit de vreun faliment.Probabil ca cei care apeleaza la serviciile tale dispar in cateva luni. rolling on the floor Era o gluma.

Fara suparare.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să îți găsești o ocupație mai bună decât spam aici. Poti sa aberezi cat vrei daca asta îți place.Rata mea de succes a fost de 80%, opt ani cea mai lunga colaborare.Succes!

| Xena20 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Am mai auzit de statistica lui peste prăjit care nu se ajuta cu nimic. Așa și? Dai faliment prima data, înveți din greșeli, o iei de la capăt și incerci iar și iar și iar până reușești. Nu ne ajuta cu nimic vaicalelile astea și statisticile lui peste prăjit despre câți dau faliment.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Xena20):

Că sa incepi o afacere trebuie sa ai și capital, vârstă necesară.
Și în business urmează resemnarea și pensionarea forțată.
Este realitatea crudă.

| Xena20 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Care ar fi după tine vârsta necesară la care trebuie sa incepi o afacere? Și la a câtă afacere ești?

| PetricanIonut a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Alexica nu mai manca rahat, se pare ca ai mai multe probleme decat prevede legea
=))

https://www.tpu.ro/......-asa-ceva/
https://www.tpu.ro/......bucuresti/

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Pentru băiatul care mă insulta răspunsul meu este:firmele falimentează in timp.Mai rămân în viața 5%. Riscul de faliment este destul.de ridicat.Am văzut persoane care au pierdut tot.Am o activitate de aproape 20 de ani în marketing.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Kalașnikov ai doua conturi? Lasă lectile și insultele.Vad că ești supărat pe viață.
In viața reală am văzut cum din 100 de firme doar 5 au mai rămas în viață în 15 ani.Treci la practica lasă teoria.

| KovacsB1 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Am zis fara suparare, o sa sterg postarea.Am firma din 2003 Ro157 xxxxx.
Am vreo 20 de Caen-uri active doar 3.
Am sute de clienti, nu am auzit de vreun faliment.
Cred ca vorbim de vieti reale paralele.
Tot nu ai explicat cum de avem 1 milion si ceva de firme active in Romania daca dupa cativa ani dau faliment 95%.
Ori este grea aritmetica ori iti place doar sa mananci rahat, ca doar este vorba de marketing nu?

| Xena20 explică:

Mersi, faptul că sunt nevoiți să accepte așa ceva că nu au din ce trăi știam, nu e nicio noutate, eu întrebam de ce nu sunt deranjați, că dacă ar fi deranjați ar face eforturi uriașe sa se elibereze, dar majoritatea nu fac nimic, in concluzie nu ii deranjează.

| Xena20 explică:

Pb de genul nu au din ce trăi, nu știu ce să faca, nu au bani etc le știu foarte bine, eu tot incerc sa îmi dau seama de ce majoritatea oamenilor nu își pun întrebări din start și acceptă ce li se baga în cap de mici că ar trebui sa fie subalternii cuiva toată viața, accepta asa imediat fara sa protesteze, fara sa riposteze etc

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Pentru ca unii isi doresc liniste.Crede-ma ca nu e usor nici sa ajungi, nici sa te mentii.

| Xena20 explică (pentru IL0VEDINER0):

Liniștea asta e o iluzie. Sa vezi ce înseamnă sa ai un dobitoc care sa îți urle in creier și poți să ripostezi pentru că ești dependent de salariul ăla. Cam toți oamenii care au rămas angajati mai mult timp știu asta, s-au lovit de așa ceva, și riscul sa pățești asta ca angajat e la tot pasul, e doar chestie de noroc ce stapani ai și cum se comporta cu tine. Plus că sa vezi ce liniste o să ai când o să îți dai seama că nu ai putut să dormi o noapte sau ai dormit maxim o ora două ( ce sa faci, nu toata lumea are somnul așa de bun și nu are niciodată insomnii) și pe urmă te trezești că nu poți să lipsești de la servici că riști să îl pierzi și ești dependent de salariul ăla. Si pe urmă situatia se repeta zilnic că nu mai poți să dormi de stres. Sau când ți-e rău și tot trebuie sa mergi sa fii la dispoziția lor în ziua respectivă. Sau când te obliga sa stai peste program sau sa petreci noaptea acolo ( cunosc multe cazuri), atunci sa vezi ce "liniște" ai!

| IL0VEDINER0 a răspuns (pentru Xena20):

Măi, sincer in viata asta nimic nu este uşor. Ca detinatoare a unei firme destul de dezvoltate iti spun ca nu e usor deoarece ma trezesc la ora 5 dimineata, la 6 sunt la birou, toata ziua fac acte si niciodata nu am un program fix deoarece mereu apar lucruri neprevazute.Nici eu nu dorm noptiile din cauza gandurilor si deciziilor pe care trebuie sa le iau zilnic, a contractelor pe care le semnez si etc. Să nu mai zic ca am renuntat la viata personala, iesirile cu prietenii si relaxarea de zi cu zi.In legatura cu tipatul si etc eu personal il inteleg deoarece fiecare isi apără lucrul din care traieste. Oamenii aceia au muncit si au facut sacrificii si mereu vor incerca sa faca totul la perfectie.O singura greseala iti poate distruge zeci de ani de muncă

| Xena20 explică (pentru IL0VEDINER0):

Cine a zis că ar fi ușor?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Xena20):

Ce raspuns e asta? femeia ti-a zis exact un motiv urias pentru care majoritatea prefera sa aiba sefi decat sa devina unii. Daca tie nu iti convine sa ai un sef, atunci fa pe dracu in patru si devino unul. Nu rezolvi nimic daca creezi controverse si certuri pe TPU.