| anonim_4396 a întrebat:

De ce salariile, pensiile sunt plătite în lei, iar multe servicii, mărfuri din magazine sunt variabile în funcţie de cursul dolarului sau euro?

7 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

Marfurile din magazine sunt din import si se calculeaza la cursul valutar, la fel si serviciile (sunt raportate la serviciile din afara).

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca sunt importate.
Statul plateste in lei pentru ca asta e moneda natioanala, deocamdata.

| mitica_6163 a răspuns:

Provin din import

| machupicchu a răspuns:

Nu inteleg... imprtam energie electrica de la centrala Cernavoda?
Este o modalitate de a face bani... platesti cat mai putin forta de munca... si incasezi cat mai mult, folosindu-te de diferite motive si motivatii printre care "numai cresterea" valorica a valutei(euro) nu si scaderea acesteia, incasezi cat mai mult tot de la cei pe care ii platesti asa de putin... Afaceri-furturi si legale, avand la baza legile create tot de ei si numai in scopuri personale... asta este realitatea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil fiindca ca asa doreste UE.

| canarita a răspuns:

Pensiile vin de la bugetul de stat unde noi platim in lei taxe, marfurile variaza in functie de valuta deoarece se importa iar benzina se cumpara tot in valuta...

| nelunana a răspuns:

Este o speculatie a statului, a unor interese pe care le avem încă la strict secret, este o metodă,, ca la noi la nimenea,, sau mai mult ca unii să se îmbogăţească rapid, iar majoritatea,, fraierii,, să sărăcească.