| Anonimul151 a întrebat:

De ce tot mai mulți își investesc banii in imobile in alte orașe și nu în orașul propriu de exemplu?

Am observat pe un anume grup, că sunt extrem de multe persoane, tineri care vreau să își investească banii în imobile in alte zone. In zone cu potențial turistic, pentru a le închiria in sezon în regim hotelier pe airbnb iar în extra-sezon pe termen lung.

Sau de exemplu au in orașul lor mai multe imobile date în regim hotelier, dar se hotarasc să le vândă pentru a investi și pentru a le da în regim hotelier, pentru că spun ei că se câștigă foarte bine.

Mai se câștigă? Mai merge chestia asta cu regim hotelier, la munte, la litoral având in vedere că sunt extrem de multe persoane care închiriază în regim hotelier, atât pe cont propriu, cât și pe airbnb, booking, turistinfo etc... Sau "domeniul" asta e suprasăturat?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e logic să investești in locuri cu potențial?

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Ba da, e logic. Dar având în vedere ca sunt foarte mulți care fac asta deja așa cum spuneam, și vor mai fi pentru că se tot investește, va mai merge treaba asta cu regim hotelier?

De exemplu la mare, în stațiunile turistice...

La munte, la Brașov din câte m-am documentat, acolo nu ai cum să dai "greș" pentru că va fi turism atât iarna cât și vara.

Dar la mare nu. Dar acolo, se poate închiria așa cum spuneam când nu e sezon pe termen lung.

| Torrpi a răspuns (pentru Anonimul151):

La mare dau "tunuri" vara, ca inchiriaza mai scump decat merita. Si stau linistiti in restul anului.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Investiile pe litoralul romanesc daca nu e vorba de un nr mai mare de apartamente mie imi miroase a spalare de bani... dar in fine, la ce preturi sunt in Mamaia vara isi cam scot parleala pe tot anul.

| Korkodeln a răspuns:

Daca investesti in imobiliare, fie si doar ca sa "parchezi" banii sa nu-i manance inflatia, investesti in imobile cu perspective, care fie iti aduc un profit (mai mare, sau mai mic), fie le poti da mai departe repede daca si cand ai nevoie urgent de cash.
Cineva din Radauti sa zicem, ar putea cumpara 5 apartamente acolo, dar ce sa faci cu ele, chiria mica, turism zero, asa ca prefera sa cumpere doua in Predeal, unde nu se poate sa nu gasesti client de sarbatori, de sezon sau week-end, sau daca vrei sa le vinzi le ia cineva cu multi bani care sa aiba un loc cand vine la ski, sau in concediu. Mai greu asta in Radautiwinking.

Eventual vremurile in care iti scoteai banii in doi ani s-au dus, dar asta nu inseamna ca nu poti face profituri frumoase daca ai imobile in zone bune si cu dotari care atrag clientii.