| Shery a întrebat:

Deci am o intrebare. Criza economica este rezulatul faptului ca nu mai sunt bani. Intrebarea mea este, din moment ce exista bunuri de consum si resure umane si tot ce ne trebuie, nu se pot tipari noi bani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da dar ce valoare ar avea neavand acesti bani acoperire in tezaurul national? creste inflatia si se devalorizeaza banul si tot asa stam poate mai rau.

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ba da dar asta conduce la inflatie, scaderea leului fata de euro si de aici alte si alte probleme deci tot nu e bine.

| Shery explică:

Ma refer la nivel mondial, nu doar national.

| Shery explică:

Pai cine a hotarat ca tezaurul national sa fie compus numai din aur? ca doar avem atatea alte resurse neexploatate suficient...