| Obaba a întrebat:

Doresc sa imi castig banii singur (am 14 ani) si m-am gandit daca as putea sa imi conving un parinte sa se angajeze la glovo si la livrez eu in locul lor. Se poate?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate, căci în acest caz, părintele și-ar pierde postul de la Glovo.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai asteapta un an pana sa poti munci la part time cu un contract de munca. Intre timp, poti sa incepi sa faci diferite lucruri pentru casa/parinti contra cost daca chiar vrei, si parintii tai sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apreciez motivația ta de a-ți câștigă banii singur la vârsta ta, dar ceea ce dorești nu cred că se poate, momentan. La Glovo trebuie sa ai vârsta minimă de 18 ani că sa poți lucra sub orice forma.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșit! Conform legii, adolescenții pot lucra de la 15 ani in baza unui contract de munca, conform art.13 alin 1. 2. 3.
"1.Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională."
"2.Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani."
"3. Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă."

| DomnulPoliticos a răspuns:

La 14 anisori nu ai nevoie de bani pentru ca esti intretinut de parinti