| Burcix a întrebat:

Doresc sa imi deschid un chiosc unde sa vand pop corn. La ora actuala nu am nimic decat dorinta de a realiza acest lucuru.Doresc sa stiu daca am nevoie de autorizatie de construire.Mentionez chioscul il am. Vreau sa stiu cat ma ajunge aceasta autorizatie de construire si pe langa asta ce costuri vor mai fi.Si as dori sa mai stiu daca am nevoie de firma sau am nevoie doar de autorizatie de la primaprie pentru vandut pop corn.Va rog lamuriti-ma

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt, de fapt, doua probleme. Prima ar fi infiintarea unei firme, sub o forma juridica prevazuta de L31/1990 ori OUG 44/2008, parerea mea este ca persoana fizica autorizata ar fi destul, este cea mai simpla, mai rapida si mai putin costisitoare. Aceasta se face mergand la Oficiul registrului Comertului din judetul tau. Autorizatie de la primarie se da numai pentru comert ocazional, de ex.sa vinzi 1-2 zile pe saptamana in piete, targuri oboare, iarmaroace.
Pentru amplasarea chioscului pe domeniul public nu ai nevoie de autorizatie de constructie ci de inchirierea unui teren de la primarie (daca vrei sa-l amplasezi pe domeniul public sau privat al acesteia) si de autorizarea functionarii, pentru aceasta faci o cerere la primarie. Succes si numai bine!

| Azµre a răspuns:

Ai nevoie cam de 20 de milioane pentru dosar happy

| niculita4tpu a răspuns:

Trebuie sa-ti declari veniturile; nu neaparat ca firma, exista mai multe forme: asociatie familiala, pfa cel mai bine apelezi la un avocat; sau contabil, ca si ala stie; sunt tot felul de chichite la mijloc. bafta!

| ta5232545 a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie si cred ca si de firma...happy

| Emdy a răspuns:

Salut. Ti ai urmat dorinta sau? happy