| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa infintez o A. F. intrebarea mea este pot sa o infintez eu pentru ca eu calificarea necesara comert dar poate sa fie angajat doar tatal meu care va fi si el asociat? se poate sa platesc doar pentru el cas si sanatatea? daca e pensionar mai trebuie sa cotizeze la cas? poate fi angajat cu jumatate de norma sa platesc darile catre stat mai putin? va rog sa-mi raspundeti concret la toate intrebarile care aveti cunostinte.multumesc

2 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Din intrebare nu se poate intelege ce vrei, in afara de a-ti infiinta o afacere in comert pentru care nu ai calificarea necesara. Te asociezi cu tatal tau care are calificarea necesara, si in acelasi timp tatal tau este si angajat cu o jumatate de norma si intrebi daca pentru tatal tau mai platesti CAS, impozit, in conditia in care tatal tau este pensionar. Aceste precizari soliciti? Te rog sa confirmi pentru ca noi sa putem raspunde...