| AncaDorina1993 a întrebat:

E necesar să înregistrez la ANAF contractul de colaborare cu editura? Am publicat un e-book.
Dacă nu o fac ce pățesc?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este necesar, in schimb este obligatoriu sa declari venitul obtinut si sa platesti, dupa caz, contributia la fondurile speciale si impozitul pe venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contractele nu se inregistreaza la anaf, trebuie doar sa depui declaratia de venituri

| sierra1 a răspuns:

E necesar - intâi de toate - să ai o firmă (de ex un pfa). Ai?

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Pentru drepturi de autor nu ai nevoie de PFA.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

și in ce calitate plătește impozit pe venit? Ha?

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Exact in aceeasi calitate in care plateste unul care inchiriaza un imobil, teren, etc, pe care il detine. Ca persoana fizica. Sau ai impresia ca daca ai un apartament si il inchiriezi trebuie sa-ti faci firma pentru a putea plati impozit pe venitul din chirie?laughing Exista o gramada de venituri pe care pe poti obtine ca persoana fizica, fara sa ai nevoie de firma, sau sa devii PFA.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Holiday: Exact in aceeasi calitate in care plateste unul care inchiriaza un imobil, teren, etc, pe care il detine. Ca persoana fizica..."

mai pune un cuvânt: AUTORIZATĂ și acum ești in temă

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Esti dus. Nu ai nevoie dePFA pentru a incasa drepturi de autor. De fapt, sunt zeci de tipuri de venituri pe care le poti obtine ca persoana fizica. Se numesc "Venituri din activitati independente" si sunt impozitate in baza declaratiei de venit data de persoana fizica, sau "la sursa".

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Te invârți in jurul cozii dar tot la persoană fizică AUTORIZATĂ (intr-o formă sau alta) ajungi deh, habar n-ai tu...

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Persoana fizica autorizata nu exista decat intr-un singur fel. Si nu e cazul de asa ceva in cazul asta. Oricum, am o curiozitate: tu te contrazici fara sa ai habar pentru ca suferi de vreo boala psihica, sau esti pur si simplu complet imbecil?! In functie de raspuns, sau eventual lipsa lui, vom lamuri si situatia asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

" Holiday: suferi de vreo boala psihica, sau esti pur si simplu complet imbecil"

iar mă confunzi cu mă-ta! Remarcă și cratima

| islogan a răspuns:

Belesti belengheru meu si tatalui meu Drake te asteptam