| adriana_5532 a întrebat:

E o rusine sa fi sarac? mie de multe ori mi-e rusine sa spun ca nu am bani sau asa:-s azi de exp m-am simtit cel mai prost. m-am certat cu prietenul meu unpik si vb pe mess dupa ce ne-am impacat si mi-a zis ca vrea sa stea mai mult timp numai cu mine si maine daca merg cu el sa McDonald's si i-am zis ca eu m-am cam saturat ( infn au fost unele probleme) si nu ma refeream ca nu vreau sa merg cu el la Mc si eu i mai ziceam in continuare ca m-am saturat si face "dc?, nu ai banii? am eu si fac eu cinste" m-am simtit oarecum jignita la chestia asta si nu stiu ce sa fac? voi ce ziceti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Te place si el vede ceva normal in asta. El nu te considera o cheltuiala in plus. Esti doar fata pentru care ar face multe pentru ca tine la tine. Fii sigura ca nu sta seara dupa ce fiecare merge la casa lui sa calculeze cat a cheltuit pentru tine. Nu face asta. Si mentalitatea asta a femeii care se simte jignita cand baiatul cheltuie peste tot e binecunoscuta. Pe de o parte probabil e teama ca in mintea lui la sfarsit ea sa fie doar o cheltuiala. Pe de alta parte e rusinea cum spui si tu, te gandesti ca poate la nervi iti va reprosa asta. Si totodata chiar daca nu ti-ar spune nimic tot te simti aiurea. Stiu cum e senzatia. Sa stii ca si eu sunt la fel. Nu stau sa calculez cati bani cheltuiesc cu o fata. Pur si simplu in functie de cati bani am de buzunar cheltui mai mult sau mai putin. Le consider cheltuieli necesare relatiei. O relatie inseamna doi. Nu sunt cheltuieli doar pentru tine. Sunt si pentru el. Pentru ca el este fericit cand esti cu el. Pentru el ideea de a fi langa tine valoreaza foarte mult. Mai mult decat o cina banala. Nu ai de ce sa te gandesti ca el te jigneste astfel. Nu asta vrea. Daca tu nu ai bani multi poti totusi oricand sa egalezi situatia. Poate nu iti permiti sa iei o cina sa mancati amandoi. Dar daca el iti ofera posibilitatea de a fi impreuna ar trebui sa accepti. Poti sa rasplatesti acest lucru altfel. Cina costa poate 20 RON. Intr-o zi calduroasa vii si tu cu o initiativa gen o inghetata. Costa mai putin si iti permiti si nu conteaza diferenta de valoare. Conteaza gestul. Iti spun eu ca acela care iubeste cu adevarat nu apreciaza ca valoare materiala o relatie ci ca o valoare a gesturilor. Conteaza cat de implicat esti, cat de mult vrei sa ii demonstrezi celuilalt ca il iubesti. Ar trebui sa incerci sa treci peste gandurile astea. Sa accepti realitatea ca el are un pic mai multi bani ca tine. Si ca pentru el tu nu esti o povara si o cheltuiala in plus. Esti iubita lui si ii place sa fie impreuna cu tine. A fi impreuna cu tine, a avea o relatie presupune si bani la un moment dat. Incearca sa echilibrezi daca simti nevoia prin gesturi de iubire si mici atentii. Atentii care sa nu coste mult dar care sa valoreze sentimental. Succes!

31 răspunsuri:
| Dianadya1234 a răspuns:

Buna Adriana.Nu este o rusine sa fi sarac. Sti de ce? Nu conteaza bani, conteaza fericirea.Eu sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani si, ghici ce, si el este foarte sarac dar l-am iubit si asa foarte mult si inca il iubesc. kiss