| anonim_4396 a întrebat:

Ei bine, am planuri mărețe pentru viitorul meu. Vreau să dau la Medicină. Nu mă văd făcând altceva. Acum sunt în clasa a opta. Tata merge ocazional în străinătate, când găsește de lucru, iar mama e bolnavă. Peste cinci ani ar trebui să fiu la Iași, studiind, dar ai mei, probabil, nu o să mă poată ajuta foarte mult. Ok, știu că ar trebui să îmi văd de copilărie, dar sunt o fire foarte rațională, îmi place să știu că totul e pus la punct pentru viitor, iar chestia asta îmi provoacă anxietate. Din experiența voastră, cum ar trebui să gestionez eu toate aceste lucruri? Se poate descurca un student la Medicină timp de 6 ani pe cont propriu, poate cu o bursă? Își poate permite să lucreze part-time?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Timpul mă îndoiesc că-ți permite, eventual dacă găsești ceva de făcut de acasă. Tipa la care merg eu la unghii e studentă la medicină, o ajută că mai face un ban în plus și își organizează programu după cum poate.
să stai la cămin, asta te scapă de multe cheltuieli și să știi că e foarte faină viața de cămin dacă ești o persoană deschisa și sociabilă.
eventual ai putea prin perioada de liceu să te angajezi să-ți pui niște bănuți de-o parte + măcar o parte din ce mai primești de ziua ta, aniversări etc. Fac de medicină e foarte scumpă + toate materialele și cărțile necesare.
apucă-te chiar de acum încetu cu încetu să mai citești una și alta, te mai uiți la niște video-uri să-ți mai formezi o bază

| Violleta2022 a răspuns:

Daca inveti pe rupte si intrii la buget si te mentii pana la sfarsitul facultatii, ai toate sansele sa faci facultate foarte bine, fara ajutor de la parinti.
Totul depinde de ambitia ta!

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Pe la 16 ani ai putea face un curs de gene fir cu fir, este un job la mare cautare si vei face bani frumosi, am o prietena care lucreaza in domeniul asta si castiga multi bani pe luna. Sau te poti angaja pe timpul verii, cand mai cresti, ca sa poti strange bani pentru facultate. Exista si bursa sociala, cumva te vei descurca, cu siguranta o sa reusesti sa iti urmezi visul, trebuie doar sa crezi si sa speri ca va fi bine. Poti incepe inca de pe acum sa strangi cate un banut, putin cate putin, pana pleci la facultate... Poti face bani din absolut orice daca o faci din toata inima, din pasiune. Succes si nu te panica, deocamdata linia orizontului tau nu e atat de bine definita din cauza varstei... bucura-te de anii astia! happy