| andrei28743 a întrebat:

Este posibil sa dai împrumut prin notar 5000euro iar garanția sa fie un apartament de 30. 000euro?(e legal, iar in caz ca nu plătește sa ii ia apartamentul?)

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da se poate face, pentru ca regula de baza zice ca contractul este legea partilor, cine face asa ceva si nu restituie la timp banii pierde ...MULT.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred ca va fi obligata sa iti dea DOAR suma pe care o datorează + dobândă/penalitati, care nu se ridică la valoarea apartamentului.
Oare, nu esti tu prea leșinat să obtii bani? Am citit ce întrebări ai pus "doar" in ultimele ore.

| Lioana a răspuns:

Se numeste contract de ipoteca. Se încheie la notar iar ipoteca se va inscrie in cartea funciara a imobilului.
Da, poti inscrie ipoteca asupra unui imobil pentru o suma mai mica decat valoarea lui. Asta nu inseamna ca tu te alegi cu apartamentul daca proprietarul acestuia nu plateste. In primul rand va trebui sa-l dai in judecata si sa ceri executia silita pentru suma pe care iti e datorata. Pe baza Sentintei primite tu vei cere executia silita la un executor judecatoresc. Apartamentul va fi scos la licitatie si se va vinde cuiva iar din suma obtinuta tu iti vei primi datoria (imprumutul plus dobanzile aferente + cheltuieli de judecata) iar restul banilor ii va primi cel executat.

| laSoledad a răspuns:

Ravnesti sa bagi 5000 si sa scoti 30000 euro rapid, ha?! Se vede ca nu cunosti notiunea de valoare si de schimb de valoare in adevaratul sens al cuvântului.

| ibaal a răspuns:

Este legal. Atat timp cat amandoi semnati, notarul nu va spune nimic. Intelegerea se face intre parti!winking
Cel mai probabil nici nu sta cu voi cand iei banii, atat timp cat tu semnezi ca i-ai imprumutat...aia ehappy

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Da, cred ca nu esti camatar (gluma) happy

| AlexandruSEV a răspuns:

Poti pune garantie si o punga de pufuleti atata timp cat ambele parti semneaza, pe notar il doare n cot de ce pierzi tu laughing

| sunmetal11 a răspuns:

Nu mai bine mergi tu la un notar, platesti frumos consultatia si-ti spune exact ce vrei sa stii? parerea mea.

| quenum a răspuns:

Buna ziua
V-ati înregistrat, Banca interzis si nu aveti favoarea bancilor
sau mai bine aveti un proiect si au nevoie de finantare, un record de rau de credit sau nevoie de bani pentru a plati facturile, Fondul pentru a investi în companii. Pentru a afla mai multe despre meu conditii bine. Persoana serioasa pas sa se abtina de Apoi, daca ai nevoie de împrumut de bani nu ezitati sa ma contactati prin E-mail: quenumnora@gmail.com
WHATSAPP: +1 903 300 0462