| Ralf1971 a întrebat:

Este posibil sa facem afaceri, fara sa avem relatii si daca da, ce fel de afaceri, precum si ce capital este necesar?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Da, poti face afaceri fara sa ai relatii, dar asta depinde numai de tine si de cat spirit antreprenorial ai.

Cat capital este necesar? Nu exista nici o regula. Daca vrei sa deschizi o fabrica ai nevoie de milioane, daca vrei sa ai o taraba, nu ai nevoie de mai nimic.

Intrebarea nu este "daca e posibil", ci "daca esti capabil".

| CuriousStuff a răspuns:

Cine are idei de afaceri nu o sa le dea nimanui pe gratis, ori le pune in practica ori le vinde.
Da, exista posibilitatea, dar trebuie sa gasesti ceva nou, care nu exista inca in Romania, ai cea mai mare sansa sa ai succes daca vi cu ceva nou si esti singurul de pe piata cu produsul tau. O sa vina pe urma si altii, dar pana atunci tu o sa fii in fata cu mult.

| Ralf1971 explică (pentru CuriousStuff):

Domnule cred ca sunteti idealist, in Romania fac afaceri numai cei care au relatii sau sunt bagati in politica.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ralf1971):

Nu sunt deloc idealist. Daca eu vin in Romania cu ceva care in strainatate se face de zeci de ani, de exemplu exista un tip special de spuma/vata izolatoare care se face mai peste tot, dar aici nu. Daca am banii sau gasesc pe cineva care sa ma finanteze si aduc produsul la pretul pe care un roman si poate permite (si fac asta platind mai muncitorii ca in Romania, nu ca in afara) am mari sanse sa dau lovitura. Avand in vedere ca acest tip de izolatie e de cateva ori mai bun decat cel pe care il au romanii in momentul de fata... Da, blocurile sunt in curs de izolare cu polistiren, dar peste cativa ani, oamenii care au izolat cu polistiren nu o sa mai fie, si va trebui izolat cu altceva, pentru ca si ala are o perioada de "valabilitate", trebuie sa gasesti si momentul bun in care sa vii pe piata cu produsul nou.
Se poate, se pot face multe, doar cap sa ai... Si bani, dar oameni care sa investeasca sunt destui, normal ca o sa le iasa si lor ceva. Poti sa iei si fonduri nerambursabile cand e vorba de astfel de afacere. Posibilitati sunt, doar ca romanii prefera sa nu-si asume riscul. Multi din cei care si-l asuma ajung foarte sus, foarte putini se prabusesc dupa ce fac o miscare mai riscanta.

| UzOm a răspuns:

Birocrația din țara asta se aseamănă cu cancerul în ultima fază. Mai bine faci și tu ca ăia din dosarul Panama papers. laughing