| inna13000 a întrebat:

Formular de eliberare bancar semnat de participantul suplimentar pentru titularul contului. ce inseamna mai pe scurt?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Formularul de eliberare bancar semnat de participantul suplimentar pentru titularul contului este un document prin care o persoană (participantul suplimentar) autorizează banca să permită unei alte persoane (titularul contului) să aibă acces la informații și să efectueze anumite tranzacții cu privire la contul bancar.

În esență, prin semnarea acestui formular, participantul suplimentar renunță la unele dintre drepturile sale legale cu privire la contul bancar și îi permite titularului contului să efectueze anumite operațiuni bancare în numele său. De obicei, acest tip de formular este utilizat atunci când titularul contului dorește să își permită unui membru al familiei sau unui alt partener de încredere să aibă acces la contul său bancar.