| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am 14 ani și sunt din Iași. Vara aceasta aș dori să caut ceva "de lucru" și să îmi câștig banii mei. De exemplu aș putea să ma angajez ca baby-sitter? Sau alte idei mai aveți? Sunt o persoană de încredere și destul de matură pentru vârsta mea...ador copii! Am mai avut grijă de copiii vecinilor și știu cum să mă comport cu ei. Să nu credeți că iau chestia asta în bătaie de joc. Chiar sunt serioasă. Aș vrea să-mi ocup timpul liber într-un mod prin care îmi pot câștiga proprii bani de buzunar.
FUNDA!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu cine ar fi dipus sa-si lase copilul in grija unui copil strain, poate cum ai mai facut, la cunostinte.
In schimb, poti sa plimbi animale (caini, pisici, etc.) relativ mici (!), poti da de mancare animalelor de casa cat timp stapanii pleaca in concediu, etc. Evident, sunt responsabilitati foarte mari!
Mai poti ajuta la amenajatul curtilor si gradinilor (tuns iarba, udat flori, etc) daca ai deja experienta, poti imparti pliante de reclame, etc.
Cand vei avea deja 16 ani, te vei putea angaja cu contract de munca sezonier la diferite activitati, la firme si organizatii cu activitati specifice de sezon. Dupa 18 ani te vei putea angaja oriunde, cu contract de munca normal.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai putea incerca sa pui un anunt pe site-uri de genul dar nu stiu cate persoane ar accepta sa-si lase copilul cu un copil, in special unul strain. Dar poti incerca, laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nu te poti angaja, esti minoră. Cel mai bun sfat stringi alocatia care o primesti, sau ceri părintilor rudelor tale bani, Banii tăi o sa îi cistigi cand vei avea servici, dar asta după varsta de 18 ani te poti angaja legal cu carte de muncă.

| CatGirl a răspuns:

Poti incerca ca baby-sitter. Sau promoter prin magazine, si asta e o munca ok si usoara.